29.03.2016 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky a efektívne riešenia v ochrane obilnín

Spoločnosť BASF na svojej tradičnej konferencii na konci januára v Nitre predstavila nové produkty a riešenia ochrany obilnín. Pestovateľov ani tentokrát nesklamala, pretože prípravky s novými účinnými látkami, na základe výsledkov demonštrovaných pokusov, patria k tomu najlepšiemu, čo trh ochrany rastlín v súčasnosti ponúka.

Program odbornej konferencie spoločnosti BASF predstavil Ing. Andrej Kohaut, ktorý sprevádzal podujatím a dopĺňal informácie týkajúce sa výskumu a vývoja nových produktov, riešení do plodín, či marketingových stratégii spoločnosti BASF nielen u nás, ale aj vo svete.

Hostí podujatia privítal Ing. František Kocka, riaditeľ spoločnosti BASF Slovensko: „Zmyslom našej konferencie je zamerať sa na novinky. Tak, ako sme minulý rok predstavili produkty Akris® a Medax® Top, v tomto roku predstavujeme najflexibilnejší fungicíd do obilnín Adexar® Plus a nový herbicíd, taktiež do obilnín, Biathlon® 4D.“

Adexar® Plus

Pán Helmuth Herman, vedúci technického oddelenia spoločnosti BASF, zodpovedný za pokusníctvo v južnom Nemecku, vo svojom vstupe uviedol: „V spoločnosti BASF máme vysoké nároky na kvalitatívne parametre nových produktov, ku ktorým sa radí aj nový prípravok Adexar® Plus, ktorý prinášame na trh ako najlepší fungicíd do obilnín.“

Kombinácia účinných látok Xemium, pyraclostrobin a epoxiconazol v prípravku Adexar® Plus zaisťuje účinnú ochranu a vysoké úrody. Výnimočný je práve vďaka Xemiu (zo skupiny SDHI) – najnovšej inovatívnej účinnej látke, ktorá umožňuje blokovať najdôležitejšiu časť metabolizmu hubového patogénu, t. j. enzýmu sukcinát dehydrogenázu. Molekula Xemia svojou prispôsobivosťou ľahko prekonáva lipofilné a hydrofilné bariéry listu ošetrovanej plodiny. Po aplikácii sa vyznačuje dlhodobým pôsobením, vďaka tomu, že sa na povrchu ošetreného listu vytvoria jemné kryštáliky, z ktorých sa postupne uvoľňujú molekuly účinnej látky. Už 15 minút po použití nie je zmytý ani intenzívnym dažďom.

Ochrana prirastajúcich častí rastliny

Ďalším benefitom prípravku je ochrana nových častí rastliny, ktoré prirastajú až po postreku. H. Herman odporúča Adexar® Plus aplikovať v dávke 1,0 – 1,5 litra na hektár v množstve vody od 100 do 300 litrov, v štádiu BBCH 32 až 49. Tri účinné látky prípravku Adexar® Plus poskytnú ošetrovanej obilnine preventívny, kuratívny a eradikatívny účinok. Výnimočnosť prípravku, podľa H. Hermana, je v registrácii voči všetkým chorobám obilnín s výnimkou fuzárií. Má vynikajúcu účinnosť na septóriu, na všetky tri hrdze bez náznaku rezistencie a taktiež proti helmintospóriovej škvrnitosti. Proti nešpecifickým škvrnitostiam hrá rozhodujúcu úlohu pyraclostrobin a Xemium.

„Predpokladáme, že v nastávajúcej sezóne sa opäť vyskytne hrdza plevová, ktorá sa biologicky zmenila. V Nemecku a Anglicku sa na 90 percent vyskytuje rasa „Warrior“, ktorá je schopná prekonať z desiatich odolných odrôd osem,“ uviedol H. Herman.

Adexar® Plus pôsobí v jačmeni preventívne proti múčnatke a hrdzi jačmennej. V štandardných rokoch sa najmä múčnatka vyskytuje v poraste pomerne skoro a v tom prípade odporúča H. Herman aplikovať prípravok Capalo®. Proti hnedej a rynchospóriovej škvrnitosti je najúčinnejší Adexar® Plus. Na ramuláriovú škvrnitosť v jačmeni je z prípravku účinný pyraclostrobin a Xemium.

Adexar® Plus navyše redukuje stres z tepla a sucha, podporuje lepšie hospodárenie s vodou a má vedľajší účinok na efektívnejšie využitie dusíka v rastline, čo v konečnom dôsledku vedie k zelenším porastom. V jarnom jačmeni zvyšuje pevnosť stebla a tým znižuje riziko poliehania.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

2a3a5a1a

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down