30.11.2022 | 09:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky a nosné hybridy kukuríc pre prichádzajúcu sezónu

Tento rok bol opäť trochu odlišný od tých predchádzajúcich. Aj výkonnosť kukuríc v tejto sezóne pestovateľom v mnohom napovie, ktoré hybridy sa dokážu vysporiadať nielen s nástrahami sucha, ale aj ktoré obstoja z hľadiska ekonomiky pestovania v rámci nákladov na sušenie a celkovej profitability z hektára.

Práve v tomto roku sa nám výrazne prejavila sila novej genetiky v zrnovom segmente pochádzajúcej z maďarského šľachtiteľského programu, čo sa potvrdilo na mnohých podnikoch naprieč celým Slovenskom.

Kľúčové hybridy v zrnovom segmente

SY SOLANDRI

FAO 380 - zrno

Tento hybrid sa svojim pestovateľom určite zaryje do pamäte. Ide o materiál s najvyšším výnosovým potenciálom vo svojom segmente. Vyznačuje sa veľmi robustnými, veľkými klasmi a perfektnou reakciou na intenzitu. Veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna ešte viac znásobí ekonomiku pestovania tohto hybridu. Tento materiál využije svoje prednosti predovšetkým na stredných a lepších stanovištiach. Na horších pôdach si však taktiež drží veľmi dobrú výkonnosť. Vďaka mohutnému vzrastu sa dá využiť aj do siláže na mlieko či bioplyn. SY Solandri dosiahol špičkové výsledky aj v oficiálnom testovaní v Maďarsku a v súčasnosti sa jedná o náš „hybrid číslo 1“ pre zrnový segment na Slovensku.

SY MINERVA     

FAO 420 - zrno a siláž

Stále relatívne nový hybrid v stredne neskorom zrnovom segmente predstavuje náš najvýkonnejší materiál pre teplejšie oblasti. Drží si výkonnosť aj vo veľmi suchých a horúcich ročníkoch. Výnosovým potenciálom je na úrovni SY Solandri či SY Carioca, pričom vykazuje vynikajúcu stabilitu na všetkých typoch pôd aj v najteplejších oblastiach. Tento hybrid je nosným materiálom aj v južných štátoch, kde stabilne preukazuje príslušnosť k suchovzdornej genetike Artesian. Vďaka veľmi dobrému uvoľňovaniu vody zo zrna sa hodí na pestovanie nielen v južných oblastiach Slovenka. Ide ďalej o veľmi vysoký hybrid so silným stay-green efektom, takže ho možno v prípade potreby použiť aj do siláže na bioplyn a mlieko.

 SC 4140 (SY FABIO) - NOVINKA

FAO 440 - zrno a siláž

Novinka v neskoršom zrnovom segmente, ktorá vychádza z genetického základu hybridu SY Solandri, takže od neho môžeme očakávať špičkové výnosy aj stabilitu. Táto kukurica je typická robustným mohutným klasom, veľmi stabilnými výnosmi naprieč rôznymi podmienkami a súčasne veľmi dobrou reakciou na intenzitu. V rámci hybridov vo FAO sa tiež pýši veľmi rýchlym uvoľňovaním vody zo zrna, takže ekonomika pestovania je na veľmi dobrej úrovni. V našom portfóliu dopľňa segment hybridov SY Minerva a SY Carioca.

SC 4140 (SY Fabio), prierez klasu ukazuje veľmi tenké vreteno a vysoký podiel zrna na celkovom objeme klasu

Na kvalite záleží, novinky v silážnom segmente

SY AMFORA - NOVINKA   

FAO 270 – siláž, FAO 260 - zrno

SY Amfora je v súčasnej dobe v rámci kvality siláže to najlepšie čo môžete na trhu zohnať. V tomto roku získala SY Amfora na Slovensku registráciu do siláže, kde obsadila 1. miesto v obsahu škrobu (cez 35 %), 2. miesto v stráviteľnosti vláknina, 1. miesto v NEL a súčasne 1. miesto v rámci rýchlosti rastu v chladných jarných podmienkach. Výnosové parametre sú výborné, suchá hmota cez 21 t/ha, zelená hmota cez 70 t/ha. Pre všetkých pestovateľov či už v rámci produkcie mlieka alebo bioplynu sa jedná o špičkový materiál, ktorý vďaka veľmi vysokému škrobu poskytuje pestovateľom aj možnosť zberu na zrna.

SY 4140 (SY Fabio) je rovnako ako SY Solandri zástupcom najvýkonnejších materiálov maďarského šľachtiteľského programu Syngenta

SY BILBAO – NOVINKA

FAO 500 – siláž, FAO 480 - zrno

Hybrid SY Bilbao je nástupcom hybridov v rade NK Helico - SY Senko - SY Bilbao. Ide o veľmi vysoký hybrid s výborným potenciálom produkcie silážnej hmoty na mlieko aj bioplyn. Dosahuje priemernú výšku plus 20 cm oproti svojmu predchodcovi SY Senko. Veľkou výhodou SY Bilbao je taktiež jeho univerzálnosť, čo dokazuje registrácia v štátnych odrodových skúškach na Slovensku v segmente neskorého zrna. Hybrid SY Bilbao tu v roku 2018 dosiahol úrodu 105 % a v roku 2019 dokonca 107 % (12,63 t/ha), takže môžete počítať nielen s vysokou úrodou hmoty z hektára, ale aj vysokým obsahom energie vďaka škrobu a tiež s možnosťou zberu na zrno.

SY Fontis - NOVINKA

Hybrid SY Fontis je mladší brat hybridu SY Bilbao, ktorý sme dodatočne uviedli na trh z dôvodu vyššieho záujmu pestovateľov a zaistenia osiva pre našich pestovateľov. Hybrid má prakticky totožné vlastnosti s hybridom SY Bilbao.

SY GIANTS      

FAO 700 siláž

„Silážne monštrum“, lepšie asi tento hybrid popísať nemožno. Naozaj mohutný a robustný hybrid so širokými listami a schopnosťou dosiahnuť špičkovú úrodu vo všetkých pôdnych podmienkach. Ide o šľachtiteľský program Powercell pre južnú Európu. Zaručuje vysokú stráviteľnosť vlákniny a obsah škrobu.

Pevne veríme, že tohtoročná nižšia úroda z dôvodu sucha a horúčav bola pre pestovateľov na dlhú dobu ojedinelá, a že naše hybridy budú aj naďalej potvrdzovať svoju výkonnosť a prínos. Na záver by som rád všetkým zaželal úspešný zvyšok roku 2022 a dobrý štart do roku budúceho. Prajem vám tiež pevné zdravie a spokojnosť v pracovnom aj osobnom živote a plodnú spoluprácu s našim tímom Syngenta Seeds.

SY Amfora je v súčasnosti najvýkonnejším hybridom v skorom segmente, pričom vyniká skutočne špičkovou kvalitou siláže

Autor: Ing. Vojtěch Kocurek Ph.D., Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down