Novinky a nosné hybridy kukurice od Syngenty

Tento rok bol opäť trochu odlišný od tých predchádzajúcich. Aj výkonnosť v tejto sezóne pestovateľom v mnohom napovie, ktoré hybridy sa dokážu vysporiadať nielen s nástrahami nepredvídateľného priebehu počasia, prípadne ktoré obstoja z hľadiska ekonomiky pestovania v rámci nákladov na sušenie a celkovej profitability z hektára. Stále viac sa v portfóliu Syngenty prejavuje sila novej genetiky v zrnovom segmente z maďarského šľachtiteľského programu, čo sa potvrdzuje na mnohých podnikoch naprieč celým Slovenskom.

V zrnovom segmente prinášame novinky a úspešné hybridy

SY FABIO - FAO 440 zrno, Novinka 2022

Hybrid patriaci do neskoršieho zrnového segmentu vychádza z genetického základu hybridu SY Solandri, takže od neho možno očakávať špičkovú úrodu aj stabilitu. Táto kukurica je typická robustným mohutným klasom, veľmi stabilnou úrodou naprieč rôznymi podmienkami a súčasne veľmi dobrou reakciou na intenzitu. V rámci hybridov v tejto skorostnej skupine sa pýši veľmi rýchlym uvoľňovaním vody zo zrna, takže ekonomika pestovania je na veľmi dobrej úrovni. V našom portfóliu dopĺňa segment hybridov SY Minerva a SY Carioca.

SY FABIO - FAO 440 zrno, Novinka 2022
SY FABIO - FAO 440 zrno, Novinka 2022

SC3211 (SY ARTOS) - FAO 360 zrno, Novinka 2023-2024

Tento hybrid patrí medzi veľmi dobré riešenie pre pestovateľov preferujúcich pomer výkon -  skorosť - ekonomika pestovania. SY Artos nahrádza v našom portfóli hybrid SY Ignis. Prináša veľmi dobrý úrodový potenciál na úrovni hybridov FAO 380, pričom si drží veľmi dobrú vlastnosť rýchleho uvoľňovania vody zo zrna, čo potvrdzuje aj v pokusoch na Slovensku. Tento materiál je veľmi univerzálny, takže môže byť pestovaný aj v okrajovejších oblastiach, či naopak teplejších oblastiach Slovenska pre skorší zber.

SY SOLANDRI - FAO 380 zrno

Hybrid je v súčasnosti naším najpredávanejším zrnovým hybridom nielen na Slovensku, ale aj v Maďarsku. Ide o materiál s najvyšším úrodovým potenciálom vo svojom segmente. Vyznačuje sa veľmi robustnými veľkými klasmi a perfektnou reakciou na intenzitu. Veľmi dobré uvoľňovanie vody zo zrna ešte viac znásobí ekonomiku pestovania tohto hybridu. SY Solandri dokáže využiť svoje prednosti predovšetkým na stredných a lepších stanovištiach. Na horších pôdach si však tiež drží veľmi dobrú výkonnosť. Špičkové výsledky dosiahol aj v oficiálnom testovaní v Maďarsku.

SY SOLANDRI - FAO 380 zrno
SY SOLANDRI - FAO 380 zrno

SY MINERVA - FAO 420 zrno, Artesian

Veľmi stabilný hybrid. Drží si výkonnosť aj vo veľmi suchých a horúcich ročníkoch. Úrodovým potenciálom je na úrovni SY Solandri či SY Carioca, pričom vykazuje vynikajúcu stabilitu na všetkých typoch pôd aj v najteplejších oblastiach. Je nosným materiálom aj v južných štátoch, kde stabilne preukazuje príslušnosť ku genetike Artesian. Vďaka veľmi dobrému uvoľňovaniu vody zo zrna sa hodí na pestovanie nielen v južných oblastiach Slovenka.

Na kvalite záleží - novinky v silážnom segmente

SY AMFORA - FAO 270 siláž, PowerCell, Novinka 2022-2023

SY Amfora je v súčasnej dobe v rámci kvality siláže to najlepšie, čo môžete na trhu zohnať. V tomto roku získala v ČR registráciu do siláže, kde obsadila 1. miesto v obsahu škrobu (cez 35 %), 2. miesto v stráviteľnosti vlákniny, 1. miesto v NEL a súčasne 1. miesto v rámci rýchlosti rastu v chladných jarných podmienkach. Úrodové parametre – suchá hmota cez 21 t/ha, zelená hmota cez 70 t/ha. Pre všetkých pestovateľov, či už v rámci produkcie mlieka alebo bioplynu, sa jedná o špičkový materiál, ktorý vďaka veľmi vysokému škrobu poskytuje pestovateľom aj možnosť zberu do zrna.

SY LIBERTY - FAO 210 siláž/zrno, PowerCell, Novinka 2023-2024

Tento hybrid je okrem siláže aj ideálnou voľbou pre takmer všetky smery využitia v chladnejších oblastiach Slovenska. Ide o genetiku vyššie uvedeného hybridu SY Amfora = špičkový výnos, veľmi vysoký obsah škrobu a stráviteľnosť vlákniny. Tieto vlastnosti predurčujú SY Liberty na pestovanie pre využitie na siláž na mlieko aj bioplyn, a súčasne je napr. v Poľsku pestovaný aj na zrnové využitie vrátane vlhkého zrna. Rovnako ako SY Amfora má veľmi dobrý rast v chladných jarných podmienkach.

SY SILVERBULL, FAO 180 siláž, FAO 190 zrno, PowerCell, Novinka 2023-2024

Ide o nový hybrid pre veľmi skorý segment a horské oblasti. Rovnako ako SY Amfora a SY Liberty, ide o genetiku PowerCell so špičkovými parametrami silážnej kvality a schopnosťou dosiahnuť dobrú úrodu a optimálnu zberovú sušinu aj v najchladnejších oblastiach Slovenska. Je možné ho využiť aj pre sejbu po zbere obilnín na zeleno. SY Silverbull je náš nosný silážny hybrid aj v krajinách ako Litva, Lotyšsko, severná časť Poľska.

Na záver by som rád všetkým zaželal úspešný zvyšok roku 2023 aj dobrý štart do budúceho roka. Prajem vám pevné zdravie a spokojnosť v pracovnom aj osobnom živote a plodnú spoluprácu s naším tímom Syngent SEEDs.

Ing. Vojtěch Kocurek,PhD., Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down