15.08.2023 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky CLAAS: ELIOS 200, ELIOS 300 a AXOS 200

Pod heslom „Spoločne zvládnuť viac“ predstavuje CLAAS tri nové výrobné rady s deviatimi kompaktnými traktormi od 75 do 103 k. Hlavnými záujemcami o tieto traktory by mali byť farmy so zmiešanými a špeciálnymi plodinami a tiež malé farmy na plný a čiastočný úväzok.

CLAAS rozšíril svoj sortiment v segmente kompaktných traktorov o tri nové rady. Novinky ponúkajú množstvo rôznych technických funkcií týkajúcich sa výkonu, prenosu sily, komfortu a užitočného zaťaženia, aby vyhovovali rôznym špecifikáciám zákazníkov a oblastiam použitia. V rozsahu od maximálneho výkonu 75 až 103 k, plne mechanickej 4-stupňovej manuálnej prevodovky až po 5-stupňovú prevodovku powershift s REVERSHIFT a TWINSHIFT, od 30-palcových zadných kolies po 34-palcové veľké kolesá, od celkovej hmotnosti 5,1 až 6,0 t a z kabíny s prevodovým tunelom až po komfortné riadiace centrum s rovnou podlahou kabíny. Vývoj sa zameral najmä na štyri vlastnosti: všestrannosť, výkon, komfort a spoľahlivosť. Zatiaľ čo „spoľahlivosť“ mala rovnakú váhu vo všetkých troch modelových radoch, ako všetky ostatné zmienené vlastnosti.

ELIOS 200 - jednoduchý spôsob

Séria ELIOS 200 zahŕňa štyri modely s maximálnym výkonom v rozsahu od 75 do 103 k. Zatiaľ čo základný ELIOS 210 je základným modelom dostupným ako variant kabrio alebo verzia s kabínou s celkovou výškou od 1,89 m (2,40 m s kabínou), ELIOS 220, 230 a 240 majú nový dizajn a sú dostupné len s kabínou. Štvorstupňovú prevodovku je možné objednať buď ako čisto mechanickú, alebo s radením pod zaťažením TWINSHIFT a reverzorom REVERSHIFT. Zadný záves má nosnosť 3,2 t a celková prípustná hmotnosť vozidla je 5,1 t – zadná náprava stojí na 30-palcových kolesách. Vďaka tejto kombinácii vlastností je ELIOS 200 ideálny pre jednoduché úlohy na dvore a v maštali – pre opakujúce sa logistické práce s čelným nakladačom alebo bez neho a pre ľahké až stredne ťažké ťahové práce.

ELIOS 300 - pohodlný

Na rozdiel od ELIOS 200, séria ELIOS 300 začína na maximálnom výkone 85 koní a zahŕňa tri modely. Hlavným rozdielom oproti ELIOS 200 je však 5-stupňová prevodovka s radením pod zaťažením TWINSHIFT a hydraulickým reverzorom REVERSHIFT v základe. Navyše na rozdiel od ELIOS 200 je podlaha kabíny rovná. Dodatočné pohodlie, ktoré poskytujú tieto funkcie, robí prácu s modelom ELIOS 300 ešte príjemnejšou, či už na dvore a v kôlni alebo na trávnatých porastoch, poliach, plantážach a lesoch. Pohotovostná hmotnosť začína na 3 600 kg, pričom minimálna vonkajšia šírka 1,65 m a minimálna výška 2,60 m umožňujú použitie traktora v plantážach a budovách s úzkymi vrátami. S maximálnou šírkou rozchodu 2 310 mm je možné ELIOS 300 bezpečne používať aj v nerovnom teréne a na svahoch.

AXOS 200 - všestranný

AXOS 200 ponúka viac zo všetkého, čo znamená ešte väčšiu všestrannosť. Dva modely s maximálnym výkonom 92 a 103 k dopĺňajú tento segment traktorov od CLAAS až po model ARION 400. Okrem vyššej nosnosti a väčšieho užitočného zaťaženia ako v prípade radu ELIOS ponúka AXOS 200 veľké zadné kolesá až rozmeru do 34 palcov. To z neho robí robustný, schopný a zároveň kompaktný všestranný stroj, ktorý dobre funguje aj v náročnom teréne na ornej pôde a zeleninárstve alebo v lesníctve. S výškou 2,62 m prejde aj nízkymi vchodmi a vďaka minimálnemu polomeru otáčania 3,79 m je prekvapivo obratný.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down