13.12.2019 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky špecialistu v aplikácii chemickej ochrany rastlín

Medzi vystavovateľov na tohtoročnej Agritechnice v Hannoveri sa zaradili i výrobcovia dýz a aplikačnej technológie. K renomovaným výrobcom sa bezpochyby radí spoločnosť TeeJet. Najdôležitejšou novinkou TeeJet-u, ktorú predstavila na tohtoročnom veľtrhu bol systém DynaJet schválený inštitútom JKI pre aplikačné technológie v ochrane rastlín. Jedná sa o systém aplikácie pesticídov, ktorý pri svojej práci využíva PWM – pulznú moduláciu.

Systém DynaJet prichádza s troma stupňami výbavy. Prvým stupňom je samozrejme základná výbava. V základe ponúkne firma zákazníkovi systém, ktorého výhody spočívajú vo flexibilite aplikačnej dávky a rýchlosti pojazdu stroja pri udržaní konštantnej veľkosti kvapkového spektra a tlaku. „V rámci neustáleho zlepšovania systému DynaJet sme vyvinuli nové ventily s pulznou moduláciou PWM, ktoré optimalizujú výkon rozstrekovania pri tlaku 8 bar.  Výhoda tohto systému spočíva najmä v tom, že môžete používať jednu dýzu veľkého priemeru a dokážete veľkosť jej prietoku regulovať systémom PWM s frekvenciou 20 Hz pri vysokom tlaku,“ uviedol zástupca spoločnosti TeeJet, Roland Stolz.

Druhým stupňom výbavy je systém kompenzácie pri zatáčaní, ktorý výhody poľnohospodári využijú najmä na úvratiach. Tým tretím je potom ovládanie jednotlivých dýz, vďaka ktorému je aplikácia omnoho presnejšia. „So zameraním na ISOBUS kompatibilitu boli pri vývoji systému DynaJet zohľadnené viaceré požiadavky poľnohospodárov. Okrem vylepšení, ktorých sa dočkalo menu terminálu podporuje DynaJet ďalšie funkcie vrátane aplikácie s variabilnou dávkou (VRA) a výmeny dát prostredníctvom nového protokolu CAN. So systémom DynaJet je možné docieliť variabilnú aplikačnú dávku jednotlivých sekcií, ktorých môže byť v základe až tridsať. Jedna zo sekcií tak môže aplikovať postrekovú kvapalinu s dávkou 150 l/ha a ďalšia pokojne aj 250 l/ha. Poľnohospodár si však môže za príplatok objednať i systém vypínania jednotlivých dýz,“ vyzdvihol prínos inovovaného systému R. Stolz. Vďaka týmto vlastnostiam môžu byť pesticídy aplikované špecificky po celej šírke pracovného záberu postrekovacieho ramena. Kompenzácia pri otáčaní pritom zaisťuje konštantnú aplikačnú dávku na úvratiach.

Systém zbernice CAN, ktorý sa umiestňuje na ramená postrekovača prešiel niekoľkými zmenami a tak umožňuje jednoduchšiu inštaláciu na rôzne konštrukcie postrekovacích ramien. Každý riadiaci modul ovláda dva ventily s pulznou moduláciou (PWM). Integrované LED diódy umožňujú rýchlu diagnostiku v prípade poruchy, ale nezabúda sa ani na signalizáciu na displeji terminálu vo vnútri kabíny.

Potenciálni zákazníci však podľa zástupcu spoločnosti často pokladali otázku, či systém zamedzuje výskytu vynechávok pri pozdĺžnom dávkovaní a striedavom prepínaní dýz. V praxi sa presnosť pozdĺžneho rozloženia postrekovej kvapaliny v dynamických podmienkach hodnotí ako dobrá, pričom variačné koeficienty sú porovnateľné vo vzťahu k statickej skúške priečnej nerovnomernosti dýz postrekovača v rámci jeho povinného testovania.

Navigácia Matrix 430VF

Navigácia Matrix  430 od spoločnosti TeeJet je dostupná na trhu už nejaký čas a zaujala najmä svojou príjemnou cenovkou. Pre spoločnosť to bol dobrý odrazový mostík, aby vytvorila niečo podobné, ale zároveň nové. Na veľtrhu Agritechnica 2019 tak predstavila firma TeeJet novinku - navigáciu s označením Matrix 430VF, ktorá stavia na základoch úspešného a osvedčeného staršieho modelu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down