19.03.2019 | 01:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v ošetrovaní ozimných obilnín a repky

„Čím skôr sejeme, tým skôr môžu buriny nepriaznivo ovplyvňovať rast obilniny a znižovať jej úrodu. Vďaka tomu sa každoročne zvyšuje plocha obilnín, ošetrovaná proti burinám už na jeseň,“ povedal v úvode Ing. Petr Portych zo spoločnosti Corteva Agriscience, Praha.

V posledných dvoch rokoch sa na Slovensku presadil prípravok Bizon so širokým spektrom účinnosti proti burinám. Obsahuje účinnú látku diflufenican s reziduálnym účinkom proti burinám spodného poschodia ako sú veroniky, hluchavky, fialky, hviezdica prostredná, lipkavec, metlička obyčajná, rumančekovité a ďalšie. Ďalej florasulam proti širokému spektru dvojklíčnolistových burín. Novšia účinná látka penoxsulam účinne likviduje najmä metličku obyčajnú a výmrv repky, taktiež kapustovité druhy burín. Odporúčaná dávka je jeden liter na hektár. Spolu s osvedčenými herbicídmi Huricane a Mustang Forte komplexne riešia na jar široké spektrum burín vo všetkých obilninách. Pri prípravkoch aplikovaných na jeseň, vďaka tomu, že obsahujú reziduálne účinné látky - môžu sa aplikovať skoro, čo sú z hľadiska účinnosti efektívnejšie aplikácie, než tie neskoršie. Optimálna rastová fáza je prvý pravý list obilniny, bez ohľadu na to, že ešte nie sú všetky buriny vzídené. P. Portych odporúča čo najskôr na jeseň delenú aplikáciu prípravku Corello, ktorý sa postará o metličku obyčajnú a široké spektrum dvojklíčnolistových burín, účinne likviduje kapustovité buriny, hviezdicu prostrednú, veroniky, celkom dobre potlačí lipkavec obyčajný a rumančekovité buriny. Na jar aplikáciou Mustangu Forte sa rozšíri účinok na zostávajúce dvojklíčnolistové buriny.

Proti prenášačom vírusov

Proti prenášačom vírusových chorôb v obilninách, ktorými sú cikádky a vošky, odporúča P. Portych aplikovať insekticíd s reziduálnym účinkom, napr. osvedčený Nurelle D. Pokiaľ je pestovateľská lokalita považovaná za viróznu, odporúča zničiť výmrv obilnín z predchádzajúceho zberu aplikáciou glyfosátu Dominator.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down