22.02.2022 | 10:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novinky v technológiách ošetrenia poľných plodín na jar

„V ochrane repky sme prišli v roku 2020 hlavne o najpoužívanejšie systémovo pôsobiace insekticídne účinné látky chlorpyrifos a thiacloprid, ku ktorým sa v roku 2021 pripojila graminicídna účinná látka haloxyfop, a najpoužívanejšia pyretroidná účinná látka lambda-cyhalothrin. Otázkou je, ako efektívne a najmä účinne zasiahnuť proti chorobám a škodcom repky? Aké technológie ošetrenia zvoliť?“

Uviedol Ing. Tomáš Vereš, PhD., zo spoločnosti Corteva Agriscience počas odborného sympózia spoločnosti v januári 2022. V úvode zdôraznil, že signalizácia náletu škodcov je kľúčovým faktorom pre úspešné zvládnutie insetkicídnej ochrany repky nielen na jar, ale aj na jeseň.

Novinky pre sezónu 2022

„Do insekticídnej ochrany prinášame dva nové prípravky – z nich Gazelle Liquid obsahuje tekutú formuláciu účinnej látky acetamiprid, je určená proti blyskáčikovi repkovému a krytonosovi šešulovému, maximálna dávka prípravku je 0,35 litra na hektár,“ predstavil novinku T. Vereš. Aplikácia je buď sólo, alebo v tank-mixe s pyretroidom Rafan Max. V repke je povolená iba jedna aplikácia a to vo fáze hlavného kvitnutia alebo počas dokvitania repky. V pšenici je Gazelle Liquid registrovaný na vošku ovsenú a vošku čremchovú.

Druhou pripravovanou novinkou s predpokladanou registráciou v roku 2022 v repke bude Karis Max s kontaktne pôsobiacou účinnou látkou gama-cyhalothrin, je určená proti škodcom ako je krytonos šešulový, byľomor kelový a vošky s možnosťou aplikácie dvakrát za sezónu v dávke 0,08 litra na hektár. Na jeseň je Karis Max odporúčaný proti skočkám v dávke 0,06 litra na hektár a piliarke kapustovej a krytonosovi kapustovému v dávke 0,08 litra na hektár.  Na základe výsledkov pokusov z ČR a na Slovensku v spoločnosti Corteva zostavili technológiu ošetrenia repky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down