25.05.2022 | 11:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Novo predstavené repky

Repka dlhodobo zohráva v Európe rolu čiernej ovce medzi poľnými plodinami. Nestále politické udalosti v posledných mesiacoch pohľad na ňu aspoň trochu mení.

Vysoká, hoci nestabilná cena repky a bohužiaľ aj vysoko pravdepodobný pokles plôch slnečnice vo východnej Ukrajine, najväčšieho producenta nažiek v Európe, hrajú v tejto chvíli pestovateľom olejnín do kariet. Proti poľnohospodárskej produkcii idú dramaticky vzrastajúce ceny vstupov. Nielen cena, ale už aj dostupnosť rozhodujú napríklad o type hnojiva, ktoré bude tento rok na poliach použité. Sme tak vystavovaní úplne novým situáciám.

V tomto kontexte by som si dovolil uviesť, našu odrodu SY Glorietta, ktorá vkročila na trh v roku 2021.

Zisky kvitnú so SY Gloriettou

Hybridy repky sa môžu dramaticky líšiť v schopnosti využívať dostupný dusík a transformovať ho do úrody. Odroda SY Glorietta jednoznačne preukázala svoju výnimočnosť v tejto zručnosti v uplynulých štyroch sezónach v našich pokusoch. Aj v podmienkach horšie dostupného dusíka bola SY Glorietta schopná dodať úrodu vyššiu takmer o pol tony oproti priemeru pokusov v podobe top najpredávanejších hybridov v Slovenskej republike.

Pokusy EÚ 2018 - 2021

Okrem toho, v poľských pokusoch sa odroda SY Glorietta dostala do popredia záujmu, keď v mnohých oficiálnych skúškach dosiahla úrodovú špičku nielen z pohľadu úrody semena, ale aj oleja.

Jedná sa o stredne skorú hybridnú odrodu s vysokou odolnosťou voči vyzimovaniu a odolnosťou voči vírusu žltačky okrúhlice. Veľmi dobre znáša lokality s ľahšími pôdami, na ktorých môže porast počas roka viac zápasiť s dostupnosťou vody. SY Glorietta má energický jesenný vývoj, avšak nemá tendenciu k predčasnému vybiehaniu. Vyniká svojim priemerom koreňového krčka pred zimou. Stačí jej tak štandardné morforegulačné ošetrenie v priebehu jesenného obdobia. Na jar sa aktivuje stredne skoro. Pri šľachtení sa výrazne dbalo na parameter nepoliehavosti, preto SY Glorietta dosahuje veľmi dobré výsledky. Aj v odolnosti na choroby si vedie veľmi dobre a to aj v prípade Verticillia, ktoré nás potrápilo svojim výskytom v niekoľkých minulých sezónach.

SY Glorietta v prevádzkových podmienkach - AGRO Žlunice, a.s., 10.3.2022

O svoju skúsenosť s novou odrodou repky SY Glorietta sa s nami podelil Ing. Radek Mydlář, hlavný agronóm z Agro Žlunice, a.s.:

„V Agro Žlunice, a. s. pestujeme repku vo vysokej intenzite. Každý rok do svojej odrodovej skladby hľadáme výkonnejšie a odolnejšie repkové hybridy. Novinku SY Glorietta sme si vybrali na základe prehliadok pokusov. Hybrid SY Glorietta pestujeme tento rok na 60 ha, teda na 16 % výmery repky. Na jeseň som ocenil vysokú energiu klíčenia a vyrovnané vzchádzanie. Momentálne môžem zhodnotiť výborné prezimovanie, bujný vzhľad a rýchly nástup do jarnej vegetácie.“

Svoju povesť staviame na výkonnosti nami ponúkaných odrôd, ich stabilite v úrode a tiež na inovatívnych prístupoch v šľachtiteľskej práci.

Aganos – víťaz skúšok ÚKZÚZ SDO ČR 2018-2020

Jedným z našich nosných hybridov repky ozimnej sa stal hybrid Aganos. Ide o víťaza skúšok ÚKZÚZ ČR v skupine hybridov testovaných v rokoch 2017–2019. Jeho úrodové výsledky sú úctyhodné počas všetkých troch rokov testovania, kedy dosiahol 114 % úrody oproti kontrole v prvom roku, 117 % v roku druhom a v treťom dokonca 122 %. Hneď v prvom roku na trhu (2020) ním pestovatelia zasiali viac ako 5 000 hektárov. Tento hybrid preukázal v praxi vysokú odolnosť voči vyzimovaniu. Iste stojí za zmienku, že v roku 2020 vyhral trojročné testovanie v rámci Zoznamu odporúčaných odrôd, čím doplnil svoj úspech z predchádzajúcich rokov v rámci registračných pokusov ÚKZÚZ ČR. Aganos je nositeľom rezistencie proti vírusu žltačky okrúhlice a génu RLM7, teda odolnosť voči Phoma lingam.

Z hľadiska dynamiky rastu a vývoja ide o odrodu, ktorá spadá do skupiny repiek s rýchlejším jesenným vývojom. Preto ju vieme odporučiť aj pre neskorší termín výsevu. Navyše u odrody Aganos sa nemusíte obávať jesennej tendencie rastlín k prechodu z fáze sediacej ružice do predlžovacieho rastu. Ľudovo tak možno povedať, že Aganos „sedí a nevybieha“. Po zime patrí Aganos skôr k odrodám so skorším nástupom do vegetácie, dokáže tak lepšie využiť skorú jarnú vlahu vo svoj prospech, čo platí obzvlášť pre sezóny so suchou jarou. Z hľadiska kvitnutia patrí do skupiny stredne skorých odrôd. Dosahuje strednú výšku a získala veľmi vysoké hodnotenie aj v kritériu nepoliehania. Má husté nasadenie šešúľ a celkové dozrievanie nastáva v skorých fázach stredne skorého segmentu. Má tiež geneticky zvýšenú nepukavosť šešúľ. Čím Aganos zhrnúť? Snáď len jeho sloganom: Keď výnos, tak Aganos.

Aganos, veľmi úspešná repka, ktorú sa oplatí vyskúšať

SY Harnas, odolný proti suchu

Posledným zástupcom nášho portfólia osív ozimných repiek je rokmi osvedčená odroda SY Harnas. Vyniká stredne vysokým vzrastom, nepoliehavosťou a vhodnosťou aj do suchších podmienok.

Viac sa o našich repkách môžete dozvedieť z čerstvo vydaného katalógu Repka 2022 alebo na webovej stránke www.syngenta.sk, Facebook či Youtube, kde uverejňujeme videá z porastov. S výberom vám radi pomôžu aj naši obchodní zástupcovia.

Tešíme sa, do videnie na poľných dňoch.

Autor: RNDr. Ondřej Skala, Syngenta Slovakia s.r.o.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down