28.10.2022 | 09:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový Cultus HD nerobí žiadne kompromisy

Spoločnosť Väderstad, patriaca medzi lídrov v segmente strojov na obrábanie pôdy a výsev, usporiadala v dňoch 11. – 12. Októbra dvojdňové podujatie pre žurnalistov z celého sveta. Počas týchto dvoch dní sme mali možnosť stretnúť vrchných predstaviteľov spoločnosti a byť súčasťou otvorenia Farmy Väderstad, novootvoreného strediska v nemeckom Rottorfe, kde sme ako prví mali možnosť vidieť aj svetovú premiéru nového neseného radličkového kypriča Väderstad Cultus HD – stroja, ktorý si zákazníci, najmä stredne veľké poľnohospodárske podniky od švédskeho výrobcu vyžiadali.

Nesené kypriče majú v Európe dlhoročnú tradíciu, no požiadavky jednotlivých fariem za posledné roky výrazne vzrástli. Dnešné nesené kypriče pracujú v ťažkých pôdnych podmienkach na hranici svojich možností – niekedy svoju prácu zvládajú za cenu vyššieho opotrebenia, inokedy robia kompromisy v agronomickej oblasti. No a potom je tu Väderstad. Švédsky výrobca, ktorý má na prácu v ťažkých pôdach svoju vlastnú odpoveď. Tou odpoveďou je kyprič nesúci označenie Cultus HD, ktorý sme pred niekoľkými dňami mali možnosť po prvýkrát vidieť pri jeho svetovej premiére na Farme Väderstad. Cultus HD nastavuje podľa spoločnosti nový štandard v segmente nesených radličkových kypričov a je navrhnutý tak, aby nerobil nikdy kompromisy v agronomických ukazovateľoch kvality práce a vysokej poľnej výkonnosti. Môžeme povedať, že sa to podarilo – Cultus HD toho docieľuje úplne novým prístupom k návrhu stroja - s novým rámom, novými radličkami a zaujímavými technickými riešeniami.

HD ako vysoká odolnosť a výkonnosť

Konštruktéri spoločnosti stáli pred neľahkou úlohou – vytvoriť ľahký nesený radličkový kyprič, ktorý by však bol zároveň najpevnejší a najodolnejší, ako to je len možné. Na tomto mieste nebudeme zachádzať do detailov fyziky a mechaniky, no pre životnosť neseného náradia a jeho správne fungovanie je nutné, aby dokázali konštruktéri preniesť čo možno najviac váhy kypriča smerom na traktor. Nový kyprič na docielenie vyššie uvedeného využíva viacero unikátnych riešení. Samozrejmosťou je masívny rám stroja, ktorý pozostáva z profilu s vonkajším rozmerom väčším, ako je tomu pri konkurenčných výrobcoch. Zákonite ho to robí silnejším, a to až o 30 % v porovnaní s konkurenciou - bez zbytočnej hmotnosti navyše. 

Pre prenos hmotnosti čo najbližšie ku traktoru prepracovali inžinieri spoločnosti Väderstad trojbodový záves kategórie 3 v prednej časti kypriča, ktorý absorbuje všetku ťahovú silu. Navyše, dokáže doťažovať samotný traktor. Kĺb v zadnej časti stroja, absorbuje všetky bočné a vertikálne sily zároveň. Vďaka svojmu voľnému uloženiu dokáže v čape v prípade pnutia pracovať. Toto riešenie vytvára predpoklady pre výnimočnú životnosť stroja. Vďaka týmto riešeniam nepotrebuje kyprič žiadne oporné kolesá a pritom je stále dostatočne stabilný ako pri práci na poli, tak aj počas transportu na ceste.

Pri práci s novým kypričom Cultus HD má farmár dve možnosti. Buď prenesie váhu z traktora na stroj, čo je výhodné, ak potrebuje vniknúť do utuženej pôdy, prípadne zvýšiť prítlak na valec pre výsledné urovnanie povrchu pôdy, alebo prenesie váhu zo stroja na traktor a docieli tak lepšiu ťahovú silu a menší preklz kolies, a zároveň lepšie kopírovanie nerovností. Voľba je len a len na pestovateľovi.

Nové radličky

Srdcom nového kypriča Cultus sú jeho HD (Heavy Duty) radličky, o ktorých výrobca presvedčivo tvrdí, že sa jedná o najsilnejšie radličky, ktoré sú momentálne dostupné na trhu.

Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down