09.04.2020 | 10:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový inovatívny fungicíd v ochrane obilnín

„Patogénne huby sú jednou z veľkých výziev, ktoré je potrebné riešiť. Cieľom komplexne založeného manažmentu ochrany plodín je účinne čeliť chorobám, ale aj škodcom a burinám,“ povedal v úvode Ing. Stanislav Malík z technického oddelenia spoločnosti BASF, počas odbornej konferencie koncom januára 2020 v Nitre.

Zároveň predstavil nový fungicíd do obilnín Priaxor® EC a oboznámil s dvojročnými skúsenosťami s jeho používaním v Českej republike, kde sa podľa spoločnosti Kleffmann stal v minulom roku tretím najpoužívanejším.

Komplexná účinnosť

Nový fungicíd Priaxor® EC so systémovým účinkom obsahuje dve účinné látky: najúčinnejší strobilurín - pyraclostrobin fluxapyroxad pod obchodným názvom Xemium® zo skupiny karboxamidov, ktorá podľa S. Malíka patrí v súčasnosti k najlepším na trhu. Zabezpečuje vitalitu rastlín vďaka kuratívnemu a dlhotrvajúcemu účinku. Obe účinné látky podporujú rýchlu absorbciu, dobrú penetráciu a dlhodobé pôsobenie. Priaxor® EC sa vyznačuje preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym pôsobením proti septorióze pšenice, hrdzi pšeničnej, hrdzi ražnej, ramuláriovej škvrnitosti, helmintosporióze pšenice, hnedej škvrnitosti jačmeňa a rynchospóriovej škvrnitosti. V prípade múčnatky trávovej má výlučne preventívny účinok, avšak na túto chorobu S. Malík odporúča aplikovať osvedčený prípravok Systiva®. V prípade napadnutia klasu fuzariózami odporúča prednostne aplikovať prípravok Osiris® Top.

Priaxor® EC taktiež rieši aj nešpecifické fyziologické škvrnitosti listov spôsobené abiotickými faktormi (ako UV žiarenie alebo solárna radiácia), tzv. AgCelence® efekt prevyšujúci štandardnú ochranu rastlín.

S dôrazom na prevenciu

Priaxor® EC je hlavne určený pre ochranu jarných jačmeňov, taktiež pre ochranu pšenice ozimnej. S. Malík odporúča Priaxor® EC používať preventívne, najneskôr na začiatku objavenia sa prvých príznakov choroby v dávke jeden liter na hektár.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down