18.12.2018 | 02:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový nástupca traktorov Claas Nexos

S traktormi do sadov a viníc sa akoby v poslednom čase vrece roztrhlo. Ani výrobca Claas nezaháľal a pripravil na veľtrh EIMA svoj obratný traktor, ktorý je vhodný tak do sadov, ako i do komunálnej sféry. Zaujímavá je i celková šírka týchto modelov, keďže táto hranica sa pri niektorých modeloch pohybuje na úrovni 1,00 m. Nový rad traktorov Nexos je o 10 % výkonnejší, než jeho predchodca z roku 2016.

Hneď na úvod je potrebné spomenúť, že sadári dostali na výber od Claas-u hneď niekoľko modelov – presnejšie štrnásť. Ten najlepšie vybavený z radu sa pýši motorom s výkonom 82 kW spĺňajúcim normu Stage III B (Tier 4i). Vo všetkých modeloch, od tých najnižších v rade (model 210) sú umiestnené motory výrobcu FTP s maximálnymi výkonmi od 55 do 82 kW (75-112 k), vysokým krútiacim momentom a extrémne nízkymi vibráciami. Objem štvorvalcových motorov s turbodúchadlom je vo všetkých prípadoch zhodný (3,4 l). Maximálna pojazdová rýchlosť traktora sa pohybuje na úrovni 40 km/h, čo je štandard, ktorý bohato postačuje napríklad na prepravu pomocou menších prívesov. Vo voliteľnej výbave sú traktory k dispozícii s plne mechanickou prevodovkou s dvojstupňovým radením pod zaťažením TWINSHIFT (24 stupňov vpred a 12 vzad) a mechanickou reguláciou zadného zdvíhacieho závesu. K dispozícii sú však ďalšie štyri varianty prevodoviek a to i s reverzáciou zmeny smeru jazdy REVERSHIFT. Voliteľným je taktiež i pohon všetkých štyroch kolies, ktorý sa na traktore automaticky zapína/vypína pri dosiahnutí pojazdovej rýchlosti stroja 14 km/h. Táto automatika napomáha nielen pri znížení spotreby traktora – je užitočná i pri manévrovaní. Pri ňom podľa uhla natočenia kolies vypne/zapne pohon všetkých kolies, aby bolo docielene čo najlepšie možné manévrovanie so súpravou napríklad na úvrati. Pohon všetkých kolies sa automaticky zapne napríklad i pri brzdení traktora.

Otáčky na vývodovom hriadeli sú k dispozícii v základe na úrovni štandardných 540 ot/min . Vďaka systému Claas Power Management má obsluha v prípade modelu 250 F a VL k dispozícii navýšenie výkonu o 7 kW, ktoré nájde svoje využitie najmä pri práci so závesným náradím.

Viac sa dočítate v týždenníku Rolnicke noviny.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down