02.03.2021 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový prístup k insekticídnej ochrane poľných plodín

„V roku 2020 bola ukončená autorizácia dvoch významných účinných látok - thiacloprid a chlorpyrifos, ktoré boli ťažiskové pre ochranu poľných plodín. Pre rok 2021 preto vyplynula úloha ako nahradiť tieto mimoriadne používané účinné látky.“

Uviedol počas odbornej konferencie spoločnosti Bayer jej marketingový manažér Ing. Ján Hanuska.

Výsledkom úsilia spoločnosti Bayer s cieľom priniesť do praxe ekonomicky výhodné riešenia je nový insekticídny systém D-ACT na ochranu proti cicavým a žravým škodcom s kontaktným a systémovým účinkom. J. Hanuska zdôraznil, že nový systém D-ACT má ambíciu nahradiť doteraz účinné riešenia, ktorým autorizácia skončila. Je založený na prípravkoch Decis 50 EW a Kestrel. Kombinácia účinných látok deltamethrin v Decise a acetamiprid v prípravku Kestrel sú zárukou direktívneho, ale aj systémového riešenia škodcov v repke, kukurici a zemiakoch. K dispozícii pre pestovateľov budú nielen v komerčnom balíčku, ale aj samostatne. Konkrétne Decis EW 50 je pestovateľsky známy insekticíd proti cicavým a žravým škodcom. Pôsobí ako kontaktný a požerový jed. Okrem uvedených plodín, je registrovaný v obilninách, strukovinách, ovocných rastlinách a zelenine. V repke je zaregistrovaný proti škodcom napádajúcich repku na jeseň (skočky a piliarka), a na jar proti stonkovým krytonosom, blyskáčikovi repkovému a šešuľovým škodcom.

Ako proti škodcom v repke

Proti krytonosovi repkovému a štvorzubovému J.Hanuska odporúča aplikáciu na začiatku náletu chrobákov do porastu repky. Prvé ošetrenie proti blyskáčikovi vykonať na začiatku predlžovacieho rastu,  pričom sú súčasne ničené aj krytonosy. Následne ďalšie ošetrenie realizovať v období objavovania sa kvetných púčikov na hlavnom kvetenstve. Proti krytonosovi šešulovému a byľomorovi kelovému odporúča ošetrovanie od fázy žltého púčika do konca plného kvitnutia. Prednosťou je možnosť použitia dvakrát za vegetáciu, pričom minimálny interval medzi aplikáciami je sedem dní.

V kukurici je registrovaný proti kukuričiarovi koreňovému a vijačke kukuričnej. V zemiakoch je registrovaný proti pásavke zemiakovej. J. Hanuska vyzdvihol výborný ekotoxikologický profil prípravku, môže sa aplikovať bez obmedzenia v pásmach hygienickej ochrany vôd, taktiež je označený ako Vč3 - s prijateľným rizikom pre včely.

Perspektívna novinka 

Nový širokospektrálny insekticíd Kestrel je vo forme kvapalného koncentrátu pre riedenie vodou, určený na ochranu repky ozimnej a jarnej, kukurice, zemiakov a jablone.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down