21.09.2014 | 06:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Nový systém priamych platieb bude tvoriť viaczložkový systém podpôr

Nový systém priamych platieb bude tvoriť viaczložkový systém podpôr, pričom základnou oddelenou platbou zostáva jednotná platba na plochu. Vyplýva to z návrhu nariadenia vlády SR, ktorým sa stanovujú pravidlá poskytovania podpory v poľnohospodárstve v súvislosti so schémami oddelených priamych platieb, ktorý do pripomienkovaného konania predložilo Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

BRATISLAVA. "Ďalšími oddelenými platbami sú platba na poľnohospodárske postupy prospešné pre klímu a životné prostredie, ktorá v súvislosti s dôrazom kladeným na ekologizáciu predstavuje významnú časť priamych podpôr pre poľnohospodára. S cieľom podporiť mladých začínajúcich poľnohospodárov sa poskytne aj tzv. platba pre mladého poľnohospodára," priblížil rezort pôdohospodárstva.

Poskytnutie priamych platieb v programovom období 2015 až 2020 sa bude viazať na existujúce kritériá oprávnenosti, ako je systém krížového plnenia podľa euronariadenia, pričom tieto budú doplnené o nové prvky, najmä koncept aktívneho poľnohospodára a definíciu minimálnej činnosti.

"Uvedené kritériá oprávnenosti sú okrem schém priamych platieb relevantné aj z hľadiska podpôr poskytovaných cez podporu rozvoja vidieka a spoločnú organizáciu trhov ako východiská pre oba piliere Spoločnej poľnohospodárskej politiky (CAP)," doplnilo MPRV.

Toto nariadenie vlády by malo nadobudnúť účinnosť 1. januára 2015. Podmienky poskytnutia priamych platieb na základe žiadostí podaných do 31. decembra 2014 sa budú posudzovať podľa doterajších predpisov.

"Dátum nadobudnutia účinnosti je navrhnutý tak, aby bol adresátom nariadenia vlády poskytnutý dostatočný čas na oboznámenie sa s právnou úpravou," dodal agrorezort.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down