20.03.2018 | 12:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O našej budúcnosti rozhodne spotrebiteľ

Ako poľnohospodári, združení v RPPK Trnava, pred časom prijali schválenie štátneho rozpočtu, v ktorom je na štátnu pomoc pre chlebové odvetvie na tento rok vyčlenený len jeden milión eur? Na túto a ďalšie otázky týždenníka Roľnícke noviny dnes odpovedá Ing. JOZEF ŠUMICHRAST, riaditeľ Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK) Trnava.

„ Aj keď už odvtedy uplynul nejaký ten piatok, stále si myslíme, že je to málo. A povedzme si otvorene, keď vláda, respektíve tento štát, dáva na štátnu pomoc len jeden milión euro, je to hlboko poddimenzované financovanie celého nášho odvetvia. Najmä keď zoberieme do úvahy aj tú skutočnosť, že ide o jeden milión eur pre poľnohospodárstvo i pre potravinárstvo spoločne. To, prečo takto hovorím, vám vysvetlím to na príklade. Keď my, respektíve naši členovia, rokujeme s obchodnými reťazcami, tak ich predstavitelia od nás požadujú tri veci. Na prvom mieste je kvalita výrobkov; to dokážeme dodržať, s tým až taký problém nemáme. Potom chcú od nás čo najnižšiu cenu, a s cenou je už problém. Dovolím si tvrdiť, že na cene už takpovediac padáme. A padáme z toho dôvodu, lebo naša cena často nie je porovnateľná s cenami, za ktoré svoje agrárne produkty a potraviny predávajú naši kolegovia v susedných krajinách.

Keď si totiž zoberieme susedné krajiny, tam je štátna pomoc pre agrárny a potravinársky sektor každý rok oveľa vyššia ako u nás, a to sa celkom samozrejme prejaví v nižšej cene jednotlivých poľnohospodárskych komodít. Nuž a na treťom mieste medzi požiadavkami obchodných reťazcov je aj masovosť dodávok, teda požadované množstvo. A my, samozrejme, nedokážeme potraviny vyrábať v takých množstvách ako v niektorých iných krajinách, lebo my tú štátnu podporu - na rozdiel od nich - nemáme až takú vysokú. Prejavuje sa to hlavne pri špeciálnych plodinách , napríklad pri zelenine, v prípade ktorej bol náš úpadok v ostatných rokoch, najmä po našom vstupe do EÚ, naozaj obrovský.“

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down