23.10.2018 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O riadení rizík v agrárnom odvetví

V Bratislave sa v minulom týždni konala dvojdňová medzinárodná konferencia, venovaná hodnoteniu nástrojov a riadeniu rizík v agropotravinárskom odvetví. Zúčastnilo sa na nej viacero významných hostí, ministrov, a na časti rokovania bol prítomný aj európsky komisár pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka Phil Hogan, ktorý pred účastníkmi konferencie predniesol aj prejav.

BRATISLAVA. Upozornil v ňom na to, že aj v Európskej únii sú príjmy poľnohospodárov vinou viacerých rizikových faktorov čoraz labilnejšie. Farmári podľa jeho slov musia vo svojej praxi reagovať na množstvo rizík, ktoré súvisia najmä s výkyvmi počasia. Tie sú zasa dôsledkom klimatických zmien. Eurokomisár podčiarkol, že v členských štátoch EÚ musia v dohľadnej dobe vzniknúť efektívne systémy, zamerané na riadenie rizík v poľnohospodárstve. Európski farmári by sa v tomto ohľade mali poučiť tak zo vzájomných skúseností ako aj zo skúseností, ktoré nazbierali trebárs aj farmári za morom, napríklad v USA či v Austrálii.

Podľa slov ministerky pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gabriely Matečnej je stabilita v zásobovaní občanov kvalitnými a zdravotne bezpečnými potravinami priamo závislá od spoľahlivého vyriešenia rizík v poľnohospodárstve.

„V agrárnom odvetví je riziko podstatne väčšie ako je to v iných odvetviach národného hospodárstva,“ uviedla pred účastníkmi odborno–politickej konferencie G. Matečná.

Poľnohospodár je podľa jej slov neraz v područí nepredvídateľných prírodných fenoménov, a na poľnohospodársku výrobu má čoraz väčší dosah aj zmena klimatických podmienok. Inými rizikovými javmi sú zasa nepredvídateľné a plošné výskyty škodcov rastlín v rastlinnej výrobe ako aj nákazy v chovoch hospodárskych zvierat.

To všetko podľa mienky ministerky pôdohospodárstva negatívne ovplyvňuje príjmy poľnohospodárov a tým aj ich ziskovosť a ďalšiu existenciu.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down