03.02.2015 | 05:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

O všetkom rozhodne trh a spotrebiteľ (2. časť)

Od 1. apríla 2015 prestanú v Európskej únii platiť mliečne kvóty. Prospeje tento krok odvetviam prvovýroby a spracovania mlieka na Slovensku?
Tak znie otázka v našej redakčnej ankete na mesiac január 2015. Dnes na ňu odpovedá MILAN SEMANČÍK, predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory:

„Pripravované zrušenie mliečnych kvót od apríla 2015 môže na vnútornom trhu EÚ vyvolať značné produkčné pohyby a disproporcie, čo si vyžiada nielen ich monitorovanie, ale aj prípadné návrhy riešení.

V žiadnom prípade nemožno povedať, že ide o bezvýznamný krok. Naopak, reálne možno očakávať, že na trhu EÚ dôjde k nárastu produkcie mlieka, s čím bude spojený tlak na pokles jeho nákupných cien. To môže byť vážnym problémom predovšetkým pre producentov z krajín s nižšími dotačnými podporami poľnohospodárov, kam patrí aj Slovensko. Ich výrobcovia sú totiž vo väčšej miere odkázaní na pokrývanie nákladov prostredníctvom cien, a ťažšie znášajú akékoľvek výkyvy na trhu. Nárast výroby mliečnej suroviny sa dá očakávať najmä v krajinách, kde bol doteraz brzdený mliečnymi kvótami.

Západná Európa sa pripravuje na zvýšenie produkcie mlieka nad úroveň doterajších kvót s tým, že bude schopná časť tohto nárastu umiestňovať aj na trhoch iných krajín.

Európska komisia zatiaľ nepredstavila žiadne konkrétne opatrenia, zamerané na eliminovanie prípadných trhových deformácií v mliečnom sektore. Počíta len s monitorovaním trhu a s tým, že ak sa na ňom objavia vážnejšie problémy, potom bude hľadať riešenie. Ďalší vývoj sa odhaduje len veľmi ťažko, pretože teoreticky pripadá do úvahy viac scenárov.

Jedným z nich by mohol byť zvýšený odbyt mlieka a mliečnych výrobkov na tretích trhoch, čo by znamenalo stabilizáciu situácie vo vnútri EÚ, kde by nemuselo dochádzať k tvorbe žiadnych väčších prebytkov. Lenže ruské embargo a neistá doba jeho trvania zatiaľ v tomto smere veľa optimizmu nevzbudzuje, rovnako ako zámery Nového Zélandu, Austrálie či viacerých ďalších krajín ešte viac sa presadiť na svetovom trhu."

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down