23.01.2018 | 10:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obávajú sa zhoršenia konkurencieschopnosti potravinárskeho priemyslu

Potravinárska komora Slovenska (PKS) vyjadruje zásadnú obavu z toho, že ustanovenia v návrhu Zákonníka práce a v návrhu zákona o službách zamestnanosti výrazne zhoršia konkurencieschopnosť slovenského potravinárskeho priemyslu.

BRATISLAVA. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré redakcii Roľníckych novín poskytla Ildikó Rábeková z úradu Potravinárskej komory Slovenska (PKS).

Zo stanoviska vyplýva, že potravinári, združení v PKS, majú na mysli predovšetkým zvýšenie príplatkov za prácu nadčas a prácu počas sviatkov, zavedenie príplatkov za prácu počas soboty a nedele ako aj povinnosť poskytovať všetky príplatky aj za zamestnancom, pracujúcim na základe dohôd o prácach, vykonávaných mimo pracovného pomeru, a tiež povinné zverejňovanie platov v pracovných ponukách.

Potravinári sa obávajú, že navrhované zavedenie príplatkov za prácu počas soboty a nedele ako aj zvýšenie príplatkov za prácu nadčas a prácu počas sviatkov povedie k navýšeniu nákladov v tých potravinárskych prevádzkach, ktoré vyrábajú sezónne potraviny.

Práve v takýchto prevádzkach je totiž v predsezónnom období potrebné zvýšiť produkciu. S rovnakým problémom sa však budú boriť aj pekárne či mliekarne.

Už teraz sa napríklad v prípade mliečnych výrobkov k nám viac výrobkov dováža ako sa ich vyváža. Navrhované opatrenia podľa potravinárov situáciu ešte zhoršia.

Napríklad na pozícii vrátnika sa pri 4 striedajúcich sa zamestnancoch na jednej pracovnej pozícií pri nepretržitej prevádzke pri započítaní všetkých príplatkov vyšplhá hrubá mesačná mzda na 1000 eur. Ide pritom o pracovnej miesto v najnižšej pracovnej kategórii, na ktoré sa nevyžaduje žiadne vyššie ani odborné vzdelanie a ani skúsenosti, uvádza sa v spomenutom stanovisku.

Potravinári, združení v PKS, sa nazdávajú, že takejto zásadnej zmene mala predchádzať široká odborná diskusia, a najprv bolo treba vypracovať štúdiu dopadov na podnikateľskú sféru.

Za jedno z možných riešení, ako by sa dal zvýšiť príjem osôb, ktoré sú nútené pracovať v nadčasoch alebo počas sviatkov, by podľa PKS mohlo byť oslobodenie týchto príplatkov od dane a odvodov.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down