25.02.2011 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obavy z budúceho vývoja ekonomiky

Obavy Slovákov z budúceho vývoja ekonomiky sú v súčasnosti vyššie, ako tomu bolo pred rokom. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu, ktorý v januári 2011 uskutočnil Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Zhoršenie stavu ekonomiky v nasledujúcich 12 mesiacoch očakáva 60 % opýtaných, čo je o 13 percentuálnych bodov (p.b) viac, ako to bolo v januári 2010. Pozitívne očakávania má oproti tomu 15 % respondentov, v porovnaní s 18 % vlani.

Medziročne sa tiež znížila aj dôvera Slovákov, že stav ekonomiky sa v najbližších 12 mesiacoch nezmení, medziročne o 8 p.b., na 21 %. V porovnaní so situáciou spred roka sa negatívne vyvíjali aj očakávania Slovákov v oblasti rastu spotrebiteľských cien. Až 53 % opýtaných je presvedčených, že ceny porastú v nasledujúcich 12 mesiacoch rýchlejšie ako doteraz. V januári 2010 vyjadrila tento názor necelá pätina respondentov.

Stabilitu cien predpokladá 5 % opýtaných, a 31 % si myslí, že ceny porastú rovnakým tempom ako doposiaľ. Prieskum tiež poukazuje na obavy obyvateľstva z rastu nezamestnanosti, ktorý očakáva polovica oslovených.

Pozitívom však, je, že v januári 2010 bol ich podiel vyšší o 11 p.b. Zníženie miery nezamestnanosti predpokladá 14 % respondentov, medziročne sa tak ich podiel nezmenil.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down