05.09.2013 | 02:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Občania SR vedia aj niečo ušetriť

Slováci obsadili tretiu priečku v rebríčku celkového dlhu na hlavu, bez splátok hypotéky. Slovenskí spotrebitelia majú dlh vo výške 2500 eur, čo je menej ako spotrebitelia v Maďarsku alebo v Českej republike, no viac ako Rumuni alebo Poliaci.

BRATISLAVA. Slováci rovnako patria medzi tých, ktorí vedia aj niečo ušetriť. Každý piaty opýtaný má úspory na účte a 15 % má usporenú hotovosť. Vyplýva to z reprezentatívneho prieskumu agentúry YouGov medzi zákazníkmi IPF, materskej spoločnosti Provident Financial, v piatich krajinách Európy a v Mexiku.

Pri pohľade na priemerný dlh, bez hypotéky, v piatich európskych krajinách, kde bol uskutočnený prieskum, jeho priemer sa pohybuje na úrovni 2493 eur. Opýtaní z Českej republiky dlhujú v priemere 3938 eur, zatiaľ čo v Rumunsku je jeho výška iba 698 eur. Slovákov ťažia dlhy v priemernej výške 2572 eur. Podľa odpovedí respondentov na priemernú výšku mesačných splátok, najvyššie boli na Slovensku 248 eur a najnižšie v Rumunsku 65 eur.

Z prieskumu vyplýva, že väčšina opýtaných (55 %) si stále myslí, že počas uplynulých dvoch-troch rokov sa stalo získanie úveru ťažším a 60 % by malo problém, ak by sa usilovalo požičať si peniaze od štandardnej banky alebo iného poskytovateľa úverov. Viac ako dve tretiny respondentov z Maďarska (71 %) a Mexika (69 %) si myslí, že by to bolo nemožné alebo ťažké. Len 14 % zákazníkov IPF má hypotéku, pričom Mexiko vykazuje najnižší podiel - len 6 %.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down