15.04.2011 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obchodníci sa opäť nevyznamenali

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR v súčinnosti so Štátnou veterinárnou s potravinovou správou SR vykonalo v predveľkonočnom období kontroly zamerané na potraviny, ktorých predaj je najfrekventovanejší práve pred Veľkou nocou.

„Celkovo bolo v období od 1. do 10. marca vykonaných 10 134 kontrol. Zistených nedostatkov bolo 3 121. Musím povedať, že 30-percentný podiel nedostatkov je alarmujúci a vysoký. Suma uložených a vybraných pokút za toto obdobie predstavuje 209 734 eur," uviedol podľa TASR minister pôdohospodárstva Zsolt Simon.
„V každom prípade vidno veľké zlepšenie v oblasti cukroviniek a sladkostí. Tam je nedostatkov evidentne a viditeľne menej," informoval minister.
Veľa nedostatkov sa však podľa neho našlo naďalej u rastlinných a mliečnych výrobkov. „Najviac nedostatkov, najviac tovarov po lehote spotreby sme našli v obchodných reťazcoch," spresnil Zs. Simon.
„Normálne mám pocit, že už v niektorých obchodoch vám pribalia aj mastný nôž. V reťazci Tesco na Kamennom námestí v Bratislave mäsový výrobok - šunka, obsahujúca 47 % mäsa, mala po nakrájaní a nalepení etikety 60 % mäsa. Keď sa nakrájal syr, ktorý obsahoval 20 % tuku, zrazu bol z neho 40-% obsah tuku," informoval minister.
Zároveň uviedol, že v reťazci Lidl našli v marci tohto roka kontrolóri 500 gramový syr camembert po lehote spotreby, ktorá uplynula už 12. januára 2011. Kyslastý zápach pri údenej šunke objavili aj v predajni Kamienka spoločnosti COOP Jednota Potraviny.
„Trus po hlodavcoch sme našli v regáloch obchodu Billa v Bratislave," dodal šéf rezortu.
Zsolt Simon oznámil, že podobné kontroly potravín neustanú ani v budúcnosti. Rezort pôdohospodárstva už pripravuje zmenu zákona, ktorý bude riešiť povinnosť obchodov informovať spotrebiteľov o výsledkoch kontrol pri vstupe do ich prevádzky.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down