06.03.2019 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obmedzenie transportu zvierat je pekné gesto

Európsky parlament nedávno prerokoval a schválil správu o preprave živých zvierat, a zároveň vyzval Európsku komisiu a členské štáty EÚ, aby sa transporty živých zvierat výrazne obmedzili. Cieľom je predovšetkým zmierniť utrpenie, ktoré zvieratá zažívajú pri preprave.

EÚ pritom ročne dováža 250 tisíc ton hovädzieho mäsa z Latinskej Ameriky, a tam to s právami zvierat a s ich wellfare veru vôbec nevyzerá ružovo.

Musíme súhlasiť s tým, že transport zvierat najmä na bitúnky je pre ne veľmi stresujúcim zážitkom. To zvyšuje ich utrpenie, ale v dôsledku transportného stresu sa často výrazne zhoršuje aj kvalita mäsa. Podľa najnovších poznatkov je najhumánnejšie porážať zvieratá priamo na pastve, respektíve v chove, v ktorom  strávili celý život.

Ak sa v tejto otázke nájde efektívne a citlivé riešenie, určite to bude prínosom. Dobrý úmysel však nemusí byť korunovaný úspechom, a preto je namieste aj určitá opatrnosť, aby sme si prílišnou horlivosťou úradníkov neuplietli na seba ďalší zbytočný bič. Už dnes môžeme konštatovať, že kapacít na porážanie zvierat je na Slovensku málo, a bez transportu zvierat to asi nepôjde, takže treba dať pozor, aby sme našich chovateľov nepokutovali kvôli nejakému tomu kilometru navyše...

Dôležitú úlohu by pritom mohla hrať ekonomika a potreba znižovania nákladov, ktorá by chovateľov automaticky viedla k využívaniu vlastných kapacít. Tie im však musia schváliť úrady, a to je, najmä u nás, „beh na dlhšie trate“.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down