14.02.2013 | 12:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obstarávať sa bude po novom

Čerpanie eurofondov má byť rýchlejšie. Avizuje to ministerstvo vnútra, ktoré v stredu na pôde Národnej rady SR uspelo s novelou zákona o verejnom obstarávaní. Za právnu normu, o ktorej sa diskutovalo v skrátenom konaní a legislatívnym procesom prešla za 24 hodín, zahlasovalo 79 poslancov zo 140 prítomných.

Novela má byť účinná už od 18. februára. Prezident Ivan Gašparovič má však na jej podpísanie 15 dní. Podľa autora právneho predpisu, ministra vnútra Roberta Kaliňáka, to nie je žiadny problém. "Pán rezident má možnosť povedať, že sa mu tento dátum nepáči. Ak nám to vráti, účinnosť posunieme," vysvetlil R. Kaliňák.
Minister na margo obsahu novely poznamenal, že Slovensko sa musí pokúsiť zachrániť každé euro z európskych zdrojov, ktoré treba vyčerpať do konca tohto roka. Čerpanie majú urýchliť práve opatrenia zo schválenej novely. Robert Kaliňák však nevedel odhadnúť, koľko peňazí z eurofondov by sa na základe novely mohlo podariť vyčerpať. "Vláda sa musí pokúsiť vytvoriť také prostredie, v ktorom je možná realizácia projektov. Momentálne sa hovorí všeobecne o sume 500 miliónov eur. Ak máme k dispozícii také obrovské množstvo peňazí, sme povinní urobiť všetko preto, aby sme ich mohli dať do obratu štátu," podčiarkol.
Takzvanou malou novelou zákona sa má teda znížiť administratívna záťaž v procese obstarávania. Účastníci konania budú môcť preukázať splnenie podmienok účasti čestným vyhlásením. Okrem toho novela umožní uzavretie zmluvy s druhým a tretím súťažiacim v poradí. Právna norma zavádza aj sankciu v podobe zákazu účasti na verejnom obstarávaní na tri roky v prípade podvádzania pri preukazovaní podmienok.
Vládny kabinet vybral tieto opatrenia z novely zákona o verejnom obstarávaní, ktorej vláda dala zelenú v januári tohto roka a poslanci ju na prebiehajúcej schôdzi už posunuli do druhého čítania. Skrátené konanie k týmto opatreniam má pomôcť rýchlejšiemu čerpaniu eurofondov. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down