24.05.2013 | 08:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Obvinenie v kauze konské mäso

Holandské úrady zatkli vlastníka potravinárskej spoločnosti Willy Selten, ktorú vyšetrujú za údajné pridávanie konského mäsa do hovädziny. Informovala o tom agentúra AP.

Vyšetrovatelia zatkli riaditeľa a majiteľa spoločnosti Willyho Seltena pre podozrenie z podvodu. V prípade dokázania viny mu hrozí až šesť rokov za mrežami. Aj keď jeho identitu nezverejnili, urobili to za nich miestne médiá s tým, že práve jeho firma je v centre potravinového škandálu spojeného s údajným primiešavaním konského mäsa do hovädziny. Spoločnosť Willy Selten sa zaoberá spracovaním mäsa a jeho veľkoobchodným predajom.
Podľa holandskej prokuratúry firma údajne nakúpila v rokoch 2011 až 2012 asi 300 ton konského mäsa v Holandsku, Británii a Írsku, pričom mäso predávala ako hovädzie. Kde presne mäso spoločnosť nakúpila a kam po spracovaní smerovalo, však vyšetrovatelia z firemných záznamov nezistili.
Seltenov biznis skrachoval minulý mesiac krátko po zistení, že je zapletený do škandálu s konským mäsom, ktorý vypukol v polovici januára. Vtedy írsky úrad pre bezpečnosť potravín oznámil, že v hovädzích hamburgeroch predávaných v supermarketoch objavil stopy konskej DNA. Neskôr sa stopy konskej DNA našli v mrazených produktoch v obchodoch po celej Európe, ako aj v jedlách v reštauráciách, školách a nemocniciach.
Z obchodov v Británii, Írsku, Španielsku, Nemecku, Dánsku, Nórsku, vo Švédsku a Francúzsku boli postupne stiahnuté milióny výrobkov. Začiatkom apríla holandský úrad pre bezpečnosť potravín vyzval 370 spoločností v Európe a 132 v Holandsku, aby stiahli z obehu približne 50-tisíc ton mäsa, ktoré nakúpili od firmy Willy Selten. Týždeň po tomto oznámení spoločnosť ohlásila bankrot. (tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down