22.12.2014 | 04:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Očakávame, že zákon o neprimeraných podmienkach sa bude novelizovať

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komory (SPPK) očakáva, že zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch, ktorých predmetom sú potraviny, bude novelizovaný a že do novej právnej úpravy sa premietnu všetky doterajšie poznatky. Uviedol to pre TASR predseda SPPK Milan Semančík.

BRATISLAVA. "Prax totiž ukázala určité medzery tejto právnej normy, predovšetkým z hľadiska jej kontrolovateľnosti a prípadného uplatňovania sankcií," spresnil.

Súčasná norma podľa neho definuje 42 neprimeraných podmienok, ale obchodné reťazce si dokážu nájsť cesty na obchádzanie zákona. Najčastejšie to býva cez logistiku, prípadne iné aktivity, prostredníctvom ktorých dostanú od dodávateľov zdroje, ktoré predtým získavali inak.

"Stále silnejší je ich tlak na znižovanie cien dodávaného tovaru a svojich partnerov tlačia k múru aj cez škálu ďalších dodávateľských podmienok," poznamenal.

Podľa Semančíka sa nezmenilo totiž ich dominantné postavenie na trhu, keďže sa cez ne stále realizuje približne 85 % všetkých na Slovensku predaných potravín.

"A to im umožňuje jednostranne diktovať partnerom svoju vôľu a využívať ekonomickú silu vo svoj prospech. Aj v tomto prípade však platí, že situácia sa nedá zmeniť iba jednou právnou normou, ale celou sériou premyslených krokov a opatrení," dodal predseda SPPK.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down