11.06.2016 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Očakávania sú na oboch stranách

V tomto týždni sa v Dvoroch nad Žitavou, okres Nové Zámky, uskutočnil jubilejný 5. ročník Celoslovenských dní poľa (CDP). Pri tejto príležitosti sme oslovili premiéra SR Roberta Fica so žiadosťou o odpovede na niekoľko aktuálnych otázok, ktoré sa netýkajú len tohto podujatia.

Poľnohospodári sa na vládu pomerne často obracajú so všakovakými požiadavkami. Je to v poriadku, pokiaľ sú problémy objektívne a pokiaľ nie je v ich silách, aby si s nimi poradili sami. Ale pozrime sa na vec aj z opačnej strany: čo očakáva exekutíva od slovenských poľnohospodárov a potravinárov? Čo by mali zmeniť a zlepšiť v záujme posilnenia celkovej kondície a úrovne slovenského agropotravinárskeho odvetvia?

"Som vám vďačný za túto otázku, v ktorej je, takpovediac, obrátené garde. Áno, nemali by sme zabúdať ani na druhú stranu tejto mince. Lebo za podporu a pomoc z našej strany, ktorá, samozrejme, vždy nespočíva len v priamych finančných opatreniach, vláda SR, ale predovšetkým občania a celá spoločnosť celkom oprávnene majú určité očakávania aj voči poľnohospodárom. Nuž a konkrétne očakávajú, že poľnohospodári a potravinári budú na stôl občanov dodávať kvalitné a zdravé potraviny, ktoré by, navyše, mali byť i cenovo prístupné pre rozhodujúcu časť našej populácie. Významné úlohy však musí predovšetkým poľnohospodárstvo splniť aj v krajinotvorbe a v udržiavaní prívetivého vzhľadu našej vidieckej krajiny. A potom, nie na poslednom mieste je tu aj otázka zamestnanosti. Veď nie je žiadnym tajomstvom, že na vidieku sú rozhodujúcimi zamestnávateľmi práve poľnohospodárske firmy a malé spracovateľské prevádzky poľnohospodárskych surovín. Tieto ciele môžu byť naplnené len vtedy, ak bude poľnohospodárstvo prosperovať. Jednou z ciest na dosiahnutie prosperity je aj efektívny a kontinuálny prenos poznatkov vedy a techniky do poľnohospodárskej praxe, k čomu slúžia aj také podujatia, akými sú práve Celoslovenské dni poľa v Dvoroch nad Žitavou."

(Viac sa dočítate v Roľníckych novinách)

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down