06.08.2021 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana kukurice proti vijačke, more a kukuričiarovi

Takmer v celej kukuričnej oblasti je dosiahnutá suma efektívnych teplôt (SET) 360d°C (denných stupňov Celzia), ktorá signalizuje začiatok kladenia vajíčok vijačky kukuričnej (Ostrinia nubilalis). Optimálny termín pre chemický zásah suma 550d°C je v najteplejších oblastiach, preto je vhodné ošetrovať podľa typu zvoleného insekticídu.

Signalizačná správa

Vijačka kukuričná

Prezimuje vo zvyškoch rastlín kukurice v štádiu húsenice, kde sa v priebehu mája a júna zakuklí a vylieta motýľ. Samička je žltohnedej farby, dlhá okolo 20 milimetrov s rozpätím krídiel 30 milimetrov. Na vonkajšej strane predných krídiel má dva tmavšie pásy. Samček je trochu menší a štíhlejší s tmavšími krídlami. Samičky kladú vajíčka na spodnú stranu listov v blízkosti stredného rebra po 10 až 30 kusoch usporiadaných do nepravidelného oválu. Jedna samička môže postupne vyklásť okolo 300 vajíčok. Húsenice sa liahnu asi o 10 až 15 dní. Vyvinuté larvy sú dlhé 25 milimetrov a široké 3 milimetrov, sivožlté s hnedou hlavou. Najmladšie húsenice sa živia listami a bliznami kvetov, napádajú aj metliny a neskôr prenikajú do stonky alebo do šúľkov. Migrujú v rastline a pred zberom kukurice zaliezajú do dolných častí stonky, kde prezimujú. Najviac vyvinutých lariev sa nachádza 30 centimetrov nad zemou. Počas žeru poškodzujú vnútro stebla, klasu a ničia zrná. Preto je zvlášť dôležité ošetrovať porasty osivovej a zrnovej kukurice. Poškodené časti rastlín sú vstupnou bránou fuzarióz.

Biologická ochrana

Ochrana proti vijačke kukuričnej môže byť podľa rozhodnutia farmára biologická alebo chemická. Biologická ochrana spočíva v zavesení kapslí prípravku so živými osičkami Trichogramma pintoiTrichogramma evanescens. Tieto kladú vajíčka do vajíčok vijačky kukuričnej a mory bavlníkovej, kde prebieha celý ich vývoj. Prvú aplikáciu treba urobiť na začiatku kladenia vajíčok vijačky zavesením kapslí v pároch na najvrchnejší list, druhú po 7 až 10 dňoch. Táto metóda je efektívna pri predpokladanom napadnutí 25 percent a viac rastlín. V kukurici siatej je povolená dávka 100 kapslí na hektár v dvoch aplikáciách, v kukurici cukrovej až 150 kapslí v troch aplikáciách. Je najvyšší čas vyvesiť kapsle do porastu. Prípravok, ktorý obsahuje len osičku Trichogramma evanescens je formulovaný pre leteckú aplikáciu.

Chemická ochrana

Je založená na postreku vyliahnutých húseníc a vajíčok vysoko selektívnym kontaktným a požerovým jedom methoxyfenozide (do spotreby 31. januára 2022), ktorý zastavuje požer húseníc už po niekoľkých hodinách a nevyliahnu sa ani zasiahnuté vajíčka, ani tie ktoré sú vykladené na ošetrenú plochu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down