21.04.2020 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana ozimných obilnín proti chorobám päty stebla

Aj napriek miernej zime, ktorá by mohla umožniť šírenie hubových ochorení na ozimných obilninách, sú porasty zdravé. Mierne zožlnutie ozimných jačmeňov je bežné, pšenice sú pekné zelené. Preto treba pristupovať k chorobám na obilninách lokálne a porasty fyzicky kontrolovať. Ak sa objavia príznaky, začína obdobie ošetrovania. Ktoré choroby a kedy treba ošetriť?

Patogén Ophiobolus graminis syn. Gaeumannomyces graminis vyžaduje na šírenie teploty 12 - 20°C a prevlhčené pôdy. Šíri sa z pozberových zvyškov rastlín, ohrozuje teda porasty, kde je pestovaná obilnina po obilnine. Koreňový systém napadnutých rastlín je tmavo sfarbený, postupne odumiera. Choroba prechádza na pätu stebla a pošvy spodných listov, kde tvorí povlak čierneho mycélia. Napadnuté rastliny zaostávajú v raste a ak neodumrú celé, počas dozrievania sú nápadné vybielenými hluchými klasmi, alebo klasmi s drobnými zrnami. Choroba vyvoláva núdzové dozrievanie. Prah škodlivosti je 20 percent napadnutých listových pošiev vo fáze koniec odnožovania až prvého kolienka (BBCH 29-31).

Konkrétne proti černaniu báz stebiel sú povolené kombinované fungicídne prípravky určené na ochranu obilnín proti hubovým chorobám stebiel, listov aj klasov s obsahom bixafen +  prothioconazole + spiroxamine. Vyznačujú sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Maximálny počet použití za sezónu je jeden až dvakrát podľa plodiny.

Účinná látka bixafen patrí do chemickej skupiny carboxamidov. Pôsobí ako inhibítor enzýmu sukcinátdehydrogenázy v komplexe druhého dýchacieho reťazca húb (SDH inhibítor). Má lokálne systémové pôsobenie s preventívnym a kuratívnym účinkom, pôsobí proti širokému spektru hubových chorôb. Účinná látka prothioconazole je systémovo pôsobiaca účinná látka zo skupiny triazolinthionov. Pôsobí ako inhibítor biosyntézysterolov, potrebných na výstavbu bunkových membrán (SBI- inhibítor). Tým, že zasahuje reťazec biosyntézy ergosterolu na viacerých miestach, zvyšuje spoľahlivosť účinku. Účinná látka spiroxamine je systémová účinná látka zo skupiny spiroketalamínov. Inhibuje biosyntézu sterolov blokáciou činnosti enzýmu reduktáza. Spôsobuje väčšiu priepustnosť bunkových stien a pokles tlaku v bunkách húb, čo má za následok ich vysychanie a následné odumieranie.

Steblolam

Patogén Tapesia yallundae anamorfa Ramulispora herpotrichoides syn. Pseudocercosporella herpotrichoides. Optimálna teplota na šírenie je 10°C. Prejavuje sa koncom odnožovania tvorbou oválnych pozdĺžne umiestnených svetlohnedých škvŕn s tmavým okrajom na listovej pošve najstaršieho listu. Dôležitým znakom pravého steblolamu je vatovitý povlak mycélia, ktorý je vo vnútri stebla v mieste škvrny. Ten môže neskôr spôsobiť lámanie stebla a padanie rastlín rôznymi smermi. Prah škodlivosti je 20 percent napadnutých listových pošiev vo fáze koniec odnožovania až prvého kolienka (BBCH 29-31).

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down