10.04.2018 | 06:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana proti chorobám tvrdej pšenice.

Podľa posledného súpisu plôch osiatych poľnohospodárskymi plodinami sa výmera tvrdej pšenice na Slovensku opäť zvýšila. V minulom roku dosiahla plocha ozimnej tvrdej pšenice 34 tis. hektárov a jarná tvrdá pšenica pokrývala plochu viac ako 9 tis. hektárov. Oproti roku 2012, kedy bolo na Slovensku spolu tvrdej pšenice necelých 11 tis. hektárov sa jej výmera niekoľkonásobne zvýšila. Za zvýšením plôch sú vhodné pôdno-klimatické podmienky pre pestovanie a stabilné obchodné vzťahy a kontrakty, ktoré zabezpečujú odbyt výslednej komodity.

Tvrdá pšenica v porovnaní s pšenicou letnou patrí k obilninám s vyššími nárokmi na poveternostné a pôdne podmienky i na úroveň agrotechnických opatrení. Oproti mäkkej pšenici sú odrody výrazne náchylnejšie na klasové fuzariózy pričom odolnosť voči napadnutiu proti patogénom je u jednotlivých odrôd výrazne odlišná. Medzi najvýznamnejšie listové choroby patrí septorióza pšeničná, septorióza plevová, hrdza pšeničná a plevová, helmintosporióza pšenice (DTR) a múčnatka. Hoci je ponuka fungicídnej ochrany do tejto plodiny úzka, existuje medzi povolenými prípravkami dostatočne účinné riešenie. Na široké spektrum patogénov s registráciou do pšenice tvrdej slúži osvedčený fungicíd Delaro®. Delaro® je kombináciou dvoch účinných látok prothioconazolu a trifloxystrobinu. Tieto zložky patria medzi svetovo najrozšírenejšie fungicídne látky produkované spoločnosťou Bayer registrované do kultúrnych plodín v mnohých krajinách. Prothioconazole predstavuje absolútnu špičku medzi fungicídnymi účinnými látkami. Vyznačuje sa najširšou biologickou účinnosťou spomedzi všetkých účinných látok dostupných pre súčasnú ochranu obilnín. Spektrum jeho účinku zahŕňa prakticky najvýznamnejšie choroby atakujúce porasty počas celej dĺžky vegetácie, vrátane steblolamu a klasových chorôb. Zvlášť cenená je jeho excelentná účinnosť proti klasovým fuzariózam a tiež ochrana proti patogénom s vybudovanou rezistenciou voči starším, dlhodobo jednostranne používaným účinným látkam. Ošetrenia prothioconazolom proti listovým chorobám navyše ponúkajú benefity porovnateľné so strobilurínovými molekulami. Táto účinná látka totiž zlepšuje fyziologické procesy prebiehajúce v rastline súčasne s celkovou výkonnosťou fotosyntézy tzv. zelený efekt,  pričom sa podieľa na zvýšení úrody. Pri použití proti listovým chorobám pšenice prothioconazole ponúka mimoriadnu úroveň účinku najmä proti septorióze pšenicovej, septorióze plevovej a helmintosporióze pšenice (DTR).

Trifloxystrobin je jedna z najvýkonnejších strobilurínových molekúl, ktoré sa prejavujú výraznou výnosovou a kvalitatívnou odozvou. Je výnimočná najmä svojim originálnym mezostémovým pôsobením a rýchlym príjmom so zabudovaním účinnej látky do voskovej vrstvičky rastlinných pletív, kde zostáva dlhodobo aktívna. Trifloxystrobin pozitívne vplýva na fyziologické procesy v rastlinách, zvyšuje odolnosť voči stresujúcim nepriaznivým podmienkam v období dlhotrvajúceho sucha a tepla pričom zlepšuje výkonnosť fotosyntézy.

Delaro® obsahuje pri odporúčanej dávke najvyššie množstvo prothioconazolu na hektár spomedzi všetkých fungicídov registrovaných v obilninách na Slovensku. Výnimočné spojenie obidvoch účinných látok, ktoré sa pozitívne podieľajú na tzv. zelenom efekte a zvýšenej podpore využívania živín, má za dôsledok vyššiu stabilitu navýšenia úrod aj v ročníkoch s nižším infekčným tlakom chorôb. Synergické pôsobenie oboch látok má výrazný vplyv na kvalitatívne a kvantitatívne parametre úrody.

Delaro® zabezpečuje nielen preventívny účinok, ale aj kuratívne pôsobenie voči mnohým listovým chorobám. Už v dávke 0,7 - 1 l/ha je zaregistrované na ochranu proti septorióze pšenicovej a septorióze plevovej v pšenici tvrdej. V dávke 1 l/ha je Delaro® zaregistrované do pšenice tvrdej na široké spektrum patogénov proti múčnatke trávovej, hrdzi trávovej, hrdzi plevovej, fuzariózam a steblolamu. Veľkou výhodou je možnosť použitia 2x za vegetáciu pričom maximálna dávka počas vegetácie pšenice tvrdej nesmie prekročiť 2 l/ha. Vďaka uvedenému je možné aplikovať Delaro® v širokom aplikačnom okne proti listovým chorobám a následne proti fuzariózam v klase.

Prípravok Delaro® je univerzálnym riešením ochrany porastov nielen pšenice tvrdej, ale svoje opodstatnenie nachádza aj pri ochrane pšenice ozimnej, pšenice jarnej, jarného jačmeňa, ozimného jačmeňa, raže a aj tritikale proti širokému spektru chorôb.

Fungicíd Delaro® je možné zakúpiť spolu v cenovo výhodnom sete s regulátorom rastu obilnín Cerone® 480 (40 litrov + 20 litrov) pre zvýšenie odolnosti pestovaných obilnín proti poliehaniu. Prípravok Cerone® je univerzálnym a veľmi rýchlym riešením na reguláciu porastov a zabezpečenie vysokej kvality a jednoduchého zberu hustosiatych obilnín.

Prehľad registrácii prípravku Delaro proti chorobám obilnín

Delaro - komplexná účinnosť

Ing. Ján Hanuska, Bayer

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down