05.11.2019 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana proti hrabošom na jeseň

Okrem prípravku pod obchodným názvom Ratron GW s účinnou látkou fosfid zinočnatý (25 g/kg), ktorý je povolený na výnimku v termíne od 5. septembra do 31. decembra 2019 proti hrabošovi poľnému, hrabošovi močiarnemu a hrdziakovi lesnému s aplikáciou na poľnohospodárskej aj nepoľnohospodárskej pôde, máme aj oficiálne autorizovaný rodenticíd Stutox-II, ktorého používanie končí až 30. októbra 2026.

Signalizačná správa

Prípravok Stutox-II obsahuje účinnú látku fosfid zinočnatý, rýchlo pôsobiaci jed, ktorý je rozpustný v kyselinách (napr. kyselina žalúdočná). Po požití sa rozklad látky uskutočňuje v žalúdku na fosfín. Fosfid zinočnatý má nepríjemný cesnakový zápach. Plyn je vysoko toxický pre organizmy, ktoré podliehajú oxidačnému dýchaniu. Ako silné redukčné činidlo inhibuje intracelulárne oxidačné procesy redukciou centrálneho iónu železa v hemoglobíne.

Je to rodenticíd vo forme návnady k priamemu použitiu na ničenie hraboša poľného v poľných porastoch: na poľnohospodársku pôdu, poľné plodiny, pasienky, ihličnaté a listnaté dreviny, vinič, ovocné plodiny, zeleninu a okrasné rastliny. Dávkuje sa vždy rovnako 2 až 4 pelety na jeden otvor z nory, maximálne 2 kg na hektár. Nesmie sa aplikovať rozmetaním! Zakázaná je aj letecká aplikácia! Maximálny počet aplikácií je trikrát.

Zásady použitia

Prípravok aplikujte hlboko do aktívnych nôr. V rámci jednej kolónie hrabošov odporúčame aplikovať prípravok do 3 až 5 nôr. Na jedno aplikačné miesto je možné vložiť maximálne 4 pelety (do nory), maximálna dávka na hektár je 2 kg. Mŕtve hraboše je nutné zakopať, resp. spáliť  na vyhradenom mieste mimo dosahu detí!

Každú aplikáciu rodenticídu v poľných podmienkach ohláste príslušnému poľovníckemu združeniu za účelom ochrany voľne žijúcej zveri. Z hľadiska minimalizácie rizika aplikácie pre voľne žijúce predátory odporúčame vykonávať likvidáciu hraboša poľného v skorom suchom predjarnom, resp. neskorom jesennom období.

Prípravok neaplikujte pred dažďom, snežením a za rosy. Účinná látka fosfid zinočnatý v prípravku sa vlhkosťou rozkladá. Vzhľadom na nebezpečenstvo odplavenia je nutné dodržiavať minimálnu ochrannú vzdialenosť desať metrov od povrchových vôd.

Z hľadiska ochrany vtákov a cicavcov prípravok neaplikujte na neobrábaných plochách bez drevín.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Komentáře k článku

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down