31.05.2021 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana proti škodcom strukovín

Strukoviny tento rok vzišli neskôr a sú stresované chladom, dažďom aj striedaním teplôt. Okrem chorôb sú pravidelne poškodzované škodcami. Ošetrenie proti nim je takmer nevyhnutnosťou, najmä proti zrniarke hrachovej. V účinných látkach sú zmeny - ukončené je povolenie pre thiacloprid, ale výber insekticídov je dostatočný.

Signalizačná správa

Škodcovia strukovín

Strapky a vošky

V máji vyliezajú z pôdy dospelce strapky hrachovej. Škodí na hrachu, fazuli, bôbe, šošovici, sóji a ďalších druhoch z čeľade vikovitých. Vyhovujú jej suché lokality. Vlhké daždivé počasie môže obmedziť množstvo strapiek. V dôsledku cicania sa deformujú stonky a vegetačné vrcholy, môžu zasychať a opadávať kvety, poškodené listy majú striebristé škvrny a deformujú sa. Na hrachu je orientačné kritické číslo 20 vajíčok, alebo vyliahnutých lariev na 10 kvetných pukov.

Najvážnejším škodcom hrachu je voška hrachová. Je to najväčšia voška škodiaca na poľných plodinách. Škodí vyciciavaním štiav a vylučovaním sladkých výlučkov. Vyskytuje sa hniezdovito, preto je vhodné lokálne ošetrenie. Prezimuje vo forme vajíčok na viacročných bôbovitých rastlinách, ale môžu prezimovať aj dospelé vošky. Prelet z primárnych hostiteľov býva obyčajne v máji. Voška hrachová napáda najmä lucernu a hrach. Na sekundárnom hostiteľovi má 4 až 6 generácií. Chladné dažde a vietor znižujú populáciu vošiek. Prah škodlivosti je 3 až 5 jedincov na jednu rastlinu. Na strukovinách, najmä na bôbe, škodí aj voška maková.

Listárik, roztočec chmeľový a plodomory

Listárik čiarkovaný je u nás rozšírený škodca bôbovitých a vikovitých rastlín. Vyhrýza polkruhové otvory na okrajoch listov mladých rastlín. Jeho škodlivosť je najväčšia v suchom a studenom období. Na sóji je najnebezpečnejší roztočec chmeľový. Cicanie na spodnej strane listov môže spôsobiť ich spálenie. Nie sú povolené žiadne prípravky.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down