31.08.2016 | 08:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana repky ozimnej na jeseň prípravkom Caryx®

Určite budete súhlasiť s tvrdením, že je dôležité aplikovať na jeseň prípravky regulujúce rast mladých rastlín repky a chrániť ich pred infekciou hubovými chorobami.

Každoročný veľký záujem a spokojnosť Vás zákazníkov svedčia o tom, že najlepšou voľbou je prípravok Caryx®. Kombinuje dve účinné látky metconazole a mepiquatchlorid, ktoré sú spojené do formulácie špeciálne vyvinutej pre repku.

Pôsobenie prípravku Caryx®

1) chráni rastliny proti infekcii hubovými patogénmi a to najmä fómovou hnilobou,

2) chráni rastliny pred poškodením mrazom udržaním vegetačného vrcholu nízko nad povrchom pôdy, tvorbou silného koreňového krčku a zosilnením rastu koreňového systému na úkor nadzemnej biomasy

Ochrana pred fómovou hnilobou

Pri vhodnej kombinácii poveternostných podmienok na jeseň (teploty okolo 15 ° C a vysoká vlhkosť) dochádza k infekcii mladých listov repky fómovou hnilobou, následne dochádza k rozvoju a rastu hubového patogénu vnútri listov smerom ku koreňovému krčku a jeho infekcii. Po obnovení vegetácie na jar je koreňový krčok fómovou hnilobou silne poškodený a dochádza k poškodeniu alebo uhynutiu rastlín repky.

Pre účelnú a efektívnu ochranu pred týmto patogénom je nutné vykonať aplikáciu fungicídu už na jeseň. Porovnania účinnosti prípravku Caryx® na fómovou hnilobu so štandardmi bežne dostupnými na trhu dlhodobo potvrdzujú, že je Caryx® v účinnosti plne porovnateľný so štandardmi, alebo dosahuje lepšiu účinnosť. Vysoká účinnosť je dosahovaná už pri aplikácii od 0,75 l / ha.

Vplyv aplikácie prípravku Caryx® na napadnutie koreňových krčkov fómovou hnilobou (30.6.2015, Ing. Plachká. Oseva Pro Opava)

neošetřeno PhomaCaryx Phoma

Regulácia rastu na jeseň dáva základ vysokým výnosom

Dôležitou vlastnosťou prípravku Caryx® je schopnosť efektívnej regulácie hmoty nadzemných častí repky ozimnej a zabránenie vyťahovania vegetačného vcholu. Pri pohľade na pole repky ošetrenej prípravkom Caryx® je vidieť, ako rastliny repky vytvárajú "usadlý" habitus. Spolu v kombinácii s tvorbou silného koreňového krčku a mohutného koreňového aparátu sa tak vytvárajú ideálne podmienky pre úspešné prezimovanie založených porastov repky ozimnej. Pre vytvorenie týchto podmienok je ideálna aplikácia v rozpätí dávok 0,75 - 1,0 l / ha (v závislosti od podmienok a stavu porastu).

Častou a dôležitou otázkou je, aký vplyv má aplikácia rastového regulátora na výnos. Skúsenosti z praxe podložené desiatkami výsledkov presných maloparcelkových pokusov jasne poukazujú na to, že Caryx® v žiadnom prípade neznižuje výnos rastlín repky ozimnej, naopak je plne porovnateľný so všetkými bežnými štandardmi na trhu. Je to dané tým, že jesennou aplikáciou prípravku Caryx® umožníme založenie základov výnosotvorných postranných vetví (púčikov) a ich ochranu v zimnom období, čím vytvárame základ vysokých výnosov.

Vplyv aplikácie prípravku Caryx® na rast rastliny.

Regulácia rastu                                    Zabránenie vyťahovania koreňového krčka

 regulace růstu neošetřeno vs Caryxzabránění vytahování růstového vrcholu

    Neošetrené            Caryx 1,0 l / ha            Caryx 1,0 l / ha      Neošetrené

 

Podpora rastu koreňov                                                Odolnosť voči vymŕzaniu

kořeny ošetřeno Caryxkořeny neošetřenoodolnost vymrznutí

     Caryx 1,0 l / ha                     Neošetrené                  Caryx 1,0 l / ha       Neošetrené

 

Caryx®:

  • Silná, ale šetrná regulácia
  • „Usadnuté“ rastlinné ružice
  • Silný a zdravý koreňový krčok
  • Mohutný koreňový systém
  • Ideálne podmienky pre jarnú regeneráciu a potenciál pre vysoký výnos

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down