26.02.2019 | 08:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana repky proti chorobám

Výmera pestovanej repky olejky na Slovensku sa ostatné dva roky udržuje nad hranicou 150-tisíc hektárov. So zvýšenou intenzitou pestovania repky a skráteným intervalom striedania plodín sa vytvorili vhodné podmienky pre rozširovanie patogénov a škodcov, ktorí sa v minulosti v takej miere nevyskytovali. V skorom jarnom období je potrebné vykonať čím skôr jarnú inventarizáciu a vyhodnotiť stav a poškodenie porastov po zime.

Po dlhom zimnom období je dôležité zamerať pozornosť na zdravotný stav porastov repiek. Najnebezpečnejšou chorobou skorého jarného obdobia je pravidelne v posledných rokoch fómová hniloba. V súčasnosti je rozšírenie fómovej hniloby vo všetkých oblastiach pestovania repky a jej výskyt a škody na úrode zaznamenávame každoročne. Účinným chemickým riešením skorej jarnej fungicídnej ochrany je dvojzložkový prípravok Tilmor®. Okrem fómovej hniloby Tilmor® pôsobí komplexne proti černi repkovej, plesni sivej, bielej hnilobe a ďalším chorobám. Účinkuje taktiež kuratívne a eradikatívne proti chorobám, ktoré sa už v porastoch repky ozimnej, repky jarnej alebo horčice vyskytujú. Oproti štandardným fungicídom obsahuje nové rozpúšťadlá a zmáčadlá, ktoré umožňujú lepšie zachytenie na voskovej vrstve listu a zároveň lepší a rýchlejší príjem účinných látok. Tilmor® je kombinovaný fungicíd s dvomi účinnými látkami, ktoré sa vo svojom pôsobení vhodne dopĺňajú a vzájomne sa podporujú. Prothioconazole sa od iných azolových účinných látok líši tým, že pozitívne ovplyvňuje fyziologické procesy v rastlinách, zvyšuje odolnosť voči stresujúcim nepriaznivým podmienkam (sucho, teplo,...) a zlepšuje výkonnosť fotosyntézy. Vďaka tomuto efektu je po aplikácii pravidelne zaznamenávané navýšenie úrody aj v rokoch s nižším infekčným tlakom patogénov. Tilmor® zabezpečuje taktiež optimálny rastovo-regulačný efekt pre vývoj rastlín repiek. U rastlín repiek prevláda silná apikálna dominancia hlavnej stonky, vetvy sú slabšie vyvinuté a celkový habitus rastlín je podobný tvaru „vianočného stromčeka“. Pri porastoch ošetrených Tilmorom dochádza k skráteniu hlavnej stonky a k podpore tvorby silnejších vetiev s vysokým podielom kvetov tzv. “dáždnikový efekt“. Kvitnutie a dozrievanie šešúľ je v takto ošetrených porastoch vyrovnanejšie, čo zabezpečí nižšie zberové straty a vyššie úrody. Najmä pri riedkych a stredne hustých porastoch je potrebné zahájiť aplikáciu Tilmoru v dávke 0,8 l/ha ihneď po otvorení jarnej vegetácie. Neskoršie aplikácie pred kvitnutím sú vhodnejšie najmä pri hustých porastoch, kde hrozí vyššie nebezpečenstvo poliehania.

Na fungicídnu ochranu repky v období kvitnutia je potrebné siahnuť po širokospektrálnom prípravku s dlhodobou účinnosťou. Významným parametrom pri výbere najvhodnejšieho fungicídu by mal byť rozsah registrácie a úroveň účinnosti proti jednotlivým chorobám, pretože prehliadka v kvitnúcom poraste s následnou identifikáciou chorôb je náročná po celej ploche. Proti štyrom najvýznamnejším chorobám repky ako je biela hniloba (Sclerotinia sclerotiorum), fómová hniloba (Phoma lingham), alternáriová škvrnitosť (Alternaria brassicae) a pleseň sivá (Botrytis cinerea) je registrovaný fungicíd Propulse. Okrem vlastnej fungicídnej ochrany pôsobí Propulse® priaznivo na spevnenie šešúľ, a tým tiež na zníženie zberových strát. Výsledky získané pri testovaní v Nemecku a Českej republike na Mendelovej univerzite v Brne dokazujú až o 25% zvýšenú pevnosť šešúľ. Optimálny aplikačný termín s ohľadom na vývojový cyklus bielej hniloby je v období opadávania prvých kvetných lupienkov až do obdobia plného kvitnutia. Vzhľadom k dlhodobému pôsobeniu Propulse® je však možné pristúpiť aj k skorším aplikačným termínom pričom odporúčaná základná dávka Propulse® je 1 l/ha. Zníženie dávky na 0,8 l/ha je možné pri predpokladanom nižšom tlaku hubových chorôb.

Okrem repky je prípravok Propulse® taktiež zaregistrovaný na ochranu slnečnice, horčice, kukurice a maku. Pestovatelia s väčšou výmerou repky, slnečnice, maku a kukurice môžu pre optimalizáciu nákladov využiť nákup fungicídu Propulse® spolu v cenovo výhodnom sete s fungicídom Tilmor® (20 litrov + 20 litrov) alebo samostatne pri jednorazovej objednávke v množstve 100 litrov a celých násobkov tohto množstva (balenie je rovnaké, 5 l kanistre ako pri bežnej objednávke, ale cena je o 5 % nižšia). Zľavu na prípravky v sete a za objednávku XL nie je možné vzájomne kumulovať. Používajte prípravky na ochranu rastlín bezpečným spôsobom. Pred použitím si vždy prečítajte etiketu a informácie o prípravku.

 

Ing. Ján Hanuska, Bayer

 

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down