11.04.2023 | 09:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana repky proti fómovej hnilobe

Fómová hniloba Leptosphaeria maculans (anamorfa - Phoma lingam) je hubové ochorenie typické pre kapustovité rastliny.

Signalizačná správa

Fómová hniloba má za následok horšie prezimovanie repky, vyskytuje sa v ohniskách. Choroba však poškodzuje rastliny počas celej vegetácie a napáda aj listy a pri neskorej infekcii aj šešule a samotné semená repky. Šírenie podporuje vysoká vzdušná vlhkosť, kedy dochádza k druhotným infekciám z napadnutých rastlín na zdravé. Patogén prežíva na napadnutých pozberových zvyškoch, preto je na prvom mieste preventívna ochrana: zaorávanie pozberových zvyškov a pestovanie repky na tom istom pozemku až po štyroch rokoch. Aj prehnojenie dusíkom prispieva k ľahšiemu napadnutiu rastlín patogénom. Dôležitá je celkove dobrá kondícia porastov. V ochrane repky proti patogénovi pribudlo množstvo nových prípravkov.

Na prírodnej báze

Šetrné k životnému prostrediu sú prípravky s obsahom oospór huby Pythium oligandrum Drechsler povolené dvakrát za vegetáciu a prípravok na báze Bacillus subtilis. Maximálny počet aplikácií za vegetačné obdobie je šesťkrát.

Možnosti chemickej ochrany

K dispozícii sú fungicídne prípravky s morforegulačným účinkom vo forme emulgovateľného koncentrátu, určené na ochranu repky ozimnej proti fómovej hnilobe s kombináciou difenoconazole + tebuconazole. Pri jarnej aplikácií ošetrujte repku ozimnú od rastovej fázy BBCH 31 (prvé internódium viditeľné) do rastovej fázy BBCH 59 (prvé korunné lupienky viditeľné, kvetné pupene ešte stále uzavreté). V priebehu sezóny ošetrujte maximálne dvakrát (raz na jeseň, raz na jar).

Účinná látka difenoconazole zo skupiny triazolov zastavuje vývoj húb inhibíciou biosyntézy ergosterolu v bunkových membránach - pôsobí ako demetylačný inhibítor (DMI). Difenoconazole je systémová fungicídna látka s preventívnym a kuratívnym účinkom. Je absorbovaná listami a v rastline sa šíri akropetálne a translaminárne. Účinná látka tebuconazole zo skupiny triazolov inhibuje biosyntézu ergosterolu.  Tebuconazole je systémová fungicídna účinná látka s preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom. Je absorbovaná vegetatívnymi rastlinnými orgánmi a v rastline sa šíri akropetálne. Čistý tebuconazole obsahuje množstvo prípravkov, rovnako aj účinnú látku difenoconazole.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down