17.06.2022 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana slnečnice proti chorobám a škodcom

Slnečnica tvorí súkvetia, ešte sú uzavreté ale už obsypané voškou slamihovou. Choroby sa zatiaľ neprejavujú, ale pri teplote a vlhku treba porasty v lokalitách, kde býva pravidelný výskyt, chrániť. Pristupujte k ochrane slnečnice zodpovedne a ošetrujte insekticídmi pred jej rozkvitnutím, aby ste ochránili včely!

Signalizačná správa

V máji a aj teraz preletela na sekundárnych hostiteľov voška slamihová (Brachycaudus helichrysi). Jej nálet podporuje teplé a suché počasie. V chladných rokoch je nálet až pred tvorbou úborov. Účinný je postrek insekticídmi a aficídmi v čase, keď priemer kvetného puku dosiahne 2-3 centimetre. Ošetrenie je vhodné urobiť najneskôr 14 dní pred začiatkom kvitnutia. Niektorí autori odporúčajú ošetrenie už pri objavení sa prvých kolónií vošiek na slnečnici. Prah škodlivosti je20 kusov vošiek na jednu rastlinu v čase od objavenia do začiatku tvorby kvetných pukov, 40 kusov na rastlinu pred kvitnutím.

V súčasnosti nie je povolený proti voške slamihovej žiadny insekticíd, účinkujú však prípravky povolené proti iným škodcom. Proti bzdôškam a strapkám sú povolené prípravky s účinnou látkou acetamiprid.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down