03.09.2023 | 08:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Ochrana vzchádzajúcej repky ozimnej (I.)

Vzchádzajúcu repku ohrozujú choroby aj škodcovia. Autorizácia účinných látok a tým aj prípravkov sa neustále mení. Najrozšírenejšou chorobou repky je fómová hniloba (Leptosphaeria maculans).

Signalizačná správa

Najdôležitejšia je chemická ochrana v jesennom a prípadne jarnom období, ktorá sa zvyčajne robí prípravkami používanými na reguláciu rastu, kde sa v prípade nebezpečenstva výskytu fómovej hniloby zvyšujú aplikačné dávky. Autorizovaný je fungicíd s účinnými látkami difenoconazole + paclobutrazol. Účinná látka difenoconazole pôsobí systémovo s preventívnym a kuratívnym účinkom. Je prijímaná listom. Pôsobí ako inhibítor demetylácie v procese biosyntézy ergosterolu, čím sa zastavuje rast mycélia. V rastlinách sa šíri akropetálne a translaminárne. Účinná látkapaclobutrazol pôsobí ako regulátor rastu a vývoja rastlín. V rastlinách inhibuje biosyntézu giberelínu a sterolu a tým i rýchlosť bunkového delenia. Ošetrené rastliny sú nižšie, kompaktnejšie. Je prijímaná listami, stonkou a koreňmi a translokuje sa do rastúcich sub-apikálnych meristémov. Šíri sa xylémom. Jesenná aplikácia pôsobí na reguláciu rastu, obmedzuje poliehanie, má účinnosť proti fómovej hnilobe a alternárii kapustovej. Povolené sú aj difenoconazole + tebuconazole a čistý difenoconazole.

Systémovo pôsobiaci tebuconazole jezo skupiny triazolových fungicídov. Narušuje biosyntézu ergosterolu hubových patogénov. Vyznačuje sa preventívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom proti širokému spektru hubových chorôb s dlhou dobou trvania účinku. Rýchlo sa vstrebáva do vegetatívnych častí rastlín a je transportovaný najmä akropetálne. V repke ozimnej pôsobí na fómovú hnilobu a bielu hnilobu. Zároveň vykazuje vedľajší rastovo-regulačný efekt. Jarná aplikácia zvyšuje odolnosť rastlín proti poľahnutiu.

V repke sú autorizované prípravky najmä proti bielej hnilobe, černi a fómovej hnilobe. Kombinácia obsahuje tebuconazole + prothioconazole. Prothioconazolezasahuje do biosyntézy ergosterolov buniek patogéna (DMI), kde inhibuje demethyláciu lanosterolu na pozíciách 14 alebo 24 methylén dihydrolanosterolu. Prothioconazole ako systémová účinná látka po aplikácii rýchlo preniká do vodivých pletív ošetrovaných rastlín a je akropetálne pozvoľne transportovaná vo vnútri rastlín. Preniká aj do tých častí rastlín, ktoré neboli postrekom priamo zasiahnuté. Vyznačuje sa dlhodobou účinnosťou, pôsobí širokospektrálne a má preventívny, kuratívny a eradikatívny účinok.

Systémový fungicídny prípravok s protektívnym, kuratívnym a eradikatívnym účinkom obsahuje účinnú látku mefentrifluconazole,patriacu do chemickej skupiny triazolov, ktoré inhibujú demethyláciu v biosyntéze sterolov, čo spôsobuje inhibíciu rastu a narušenie bunkových membrán patogénu. 

Účinné látky prothioconazole + fluopyram sú účinné proti širokému spektru hubových patogénov a majú dlhú dobu trvania účinku. Fluopyram je translaminárne rozvádzaná účinná látka, ktorá preniká do vnútorných pletív, zabraňuje klíčeniu spór a rastu mycélia pôvodcov hubových chorôb. Podľa spôsobu účinku je zaradená medzi zástupcov inhibítorov (komplex II - SDH inhibítor). Zabraňuje prenosu elektrónov v dýchacom reťazci enzýmu sukcinát dehydrogenázy (SDH). Zaraďuje sa do chemickej skupiny pyridinyl-etyl-benzamidov.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down