01.08.2023 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Od augusta odpustí štát potravinárom polročné odvody za pracovníkov

        Bratislava 1. augusta (TASR) - Zamestnávatelia v potravinárstve a v živočíšnej výrobe budú za svojich zamestnancov pol roka platiť nižšie odvody. Prvýkrát za nich nebudú platiť poistné za august 2023 a naposledy za január 2024. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá bude účinná od 1. augusta.


        Zamestnávatelia budú počas pol roka platiť len poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie. Naďalej však budú mať vykazovaciu povinnosť vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa.
        Celkovo sa na dané obdobie znížia náklady určených zamestnávateľov približne o 24 % vymeriavacieho základu každého dotknutého zamestnanca, maximálne však do výšky minimálnej mzdy v tomto roku, teda 700 eur.
        Uvedenú výšku poistného (odvodovej úľavy) bude štát, respektíve Sociálna poisťovňa považovať pri uplatňovaní budúcich nárokov z poistného systému zo strany poistencov za zaplatenú. Ušlé poistné kryje štát. Nad úrovňou minimálnej mzdy budú vymeriavacie základy podliehať štandardným sadzbám sociálneho poistenia.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down