19.12.2018 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborné školstvo v Krupine oslavuje 60 rokov

Pred šesťdesiatimi rokmi v okrese Krupina vznikli dve poľnohospodárske školy. Šesťdesiat rokov v živote človek znamená veľa. Šesťdesiatnik pri takejto príležitosti spomína. V mysli sa premietajú „záznamy“ všemožných udalostí, dobrých, ale aj tých problematickejších. Na tých sa mnohí ľudia učili, ako žiť ďalej, čoho sa vystríhať, zásadne neobchádzať a hľadať riešenia.

Výročie si pripomenuli terajší pedagógovia, súčasní žiaci Strednej odbornej školy obchodu a služieb v Krupine. Na toto stretnutie do miestneho kina Kultúra okrem nich prišli aj bývalí absolventi a pedagógovia predchádzajúcich poľnohospodárskych škôl.

Z histórie školy

V roku 1958 na základe uznesenia vlády č. 304/57 v krupinskom okrese otvorili dve poľnohospodárske učňovské školy (PUŠ) - v Hontianskych Nemciach a Krupine. Tieto školy boli rezortného charakteru a ich poslaním bolo pripravovať žiakov pre poľnohospodárstvo. Vyučoval sa dvojročný učebný odbor „pestovateľ – chovateľ“.

V roku 1960 došlo k reorganizácii politickej správy na základe zákona č. 36/1960 o územnom členení štátu, Krupina stratila k 30. júnu 1960 postavenie okresného mesta. A tak sa na dlhé desaťročia Krupina stala súčasťou okresu Zvolen.

Poľnohospodárske učňovské školy v Hontianskych Nemciach, Krupine, Zvolene s pestovateľsko – chovateľskými odbormi boli v roku 1961 zrušené. Zriadené boli len dve školy poľnohospodárskeho zamerania a to Poľnohospodárske odborné učilište (ďalej POU) v Pliešovciach a v Krupine. Novozriadené POU v Pliešovciach malo za úlohu pripravovať žiakov v odbore „poľnohospodár – mechanizátor“ a v Krupine v odbore „opravár poľnohospodárskych strojov“. POU v Pliešovciach bolo po piatich rokoch samostatnej existencie v roku 1966 pričlenené k POU v Krupine.

S odstupom času je možné povedať, že to bolo obdobie hľadania, vytvárania a formovania na tú dobu nového poľnohospodárskeho školstva.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Komentáře k článku

  1. Pekný deň.Volam sa František Moc.V rokoch 1976-79.som absolvoval POU ako Opravár polnohosp.strojov.Hladam spolužiakov z tohto obdobia.Ozve sa niekto?

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down