03.10.2014 | 05:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odborníci hľadali spôsob, ako pomôcť rozvoju vidieka

Veľká byrokracia pri rozvojových projektoch, nedostatok financií, či slabá spolupráca inštitúcií patria často k príčinám, pre ktoré sa nedarí naštartovať rozvoj niektorých vidieckych oblastí.

NITRA. Zhodli sa na tom viacerí účastníci odbornej konferencie s názvom Podporujme náš vidiek, na ktorej sa v Mojmírovciach neďaleko Nitry stretli desiatky odborníkov na regionálny rozvoj, cestovný ruch i pôdohospodárstvo. 

Okrem hľadania nedostatkov a chýb boli na konferencii prezentované aj viaceré úspešné projekty, ktoré realizovali jednotlivé obce, mikroregióny a takzvané miestne akčné skupiny (MAS). O tom, že spolupráca prináša pri rozvoji vidieka svoje ovocie hovoril na konferencii aj starosta obce Kravany nad Dunajom Gabriel Duka, ktorý prezentoval úspešné rozvojové projekty MAS Hídverő-Most priateľstva. Tie podľa jeho slov prispievajú nielen ku skrášľovaniu obcí, ktoré sa do spolupráce zapájajú, ale aj k prílevu turistov a k rozvoju cestovného ruchu. "Žiaľ, aj v malých regiónoch o sebe často nevieme a nemáme informácie ani o blízkom okolí. Tak sa stáva, že napríklad miestny producent veľmi kvalitných destilátov organizuje degustácie a hostí ubytováva vo vzdialených destináciách a pritom neďaleko svojej prevádzky má veľmi dobre vybavený penzión," povedal Duka. Nepríjemnosťou, ktorá občas brzdí rozvoj vidieka, je podľa jeho slov aj administratívna náročnosť projektov. "Podarilo sa nám obnoviť kompu medzi Kravanmi nad Dunajom a obcou Lábatlan. Fungovala už v 13. storočí, kedy na jej prevádzku stačili dve povolenia od kráľa. Teraz sme ich potrebovali 20," skonštatoval Duka.
Pri realizácii rozvojových projektov je dôležité aj ich financovanie. Peniaze z fondov Európskej únie by slovenskému vidieku mali pomáhať aj v novom programovom období v rokoch 2014 až 2020. Podľa slov Martina Barbariča z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR sa podľa návrhu schváleného vládou budú podporovať predovšetkým tri hlavné ciele. Prvým je konkurencieschopnosť pôdohospodárstva, potravinárstva a lesníctva, druhým je ochrana životného prostredia a tretím cieľom je rozvoj vidieckych ekonomík. V novom programovom období sa má v rámci rozvoja vidieka podporovať aj vznik nových pracovných miest a pomoc pre ovocinárov, zeleninárov a vinohradníkov. Podľa Barbariča chce ministerstvo pomáhať pri štarte podnikania aj mladým farmárom, podporovať rozvoj cestovného ruchu, agroturistiky, skrášľovanie a modernizáciu obcí, ale i zavádzanie širokopásmového internetu do menších dedín.

(tasr)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down