27.09.2018 | 11:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhad úrody slnečnice ročnej v roku 2018

Ako uvádza na svojich stránkach SHMÚ, v tohoročnom apríli zaznamenal rekordne vysoké priemerné mesačné teploty vzduchu. Aktuálne hodnoty prekonali rekordy prevažne z apríla 2009 a na niektorých meteorologických staniciach z roku 2000. V Oravskej Lesnej, v Poprade a v Medzilaborciach boli prekonané až 84 rokov staré rekordy z roku 1934.

Vlastná inventarizácia

Počet rastlín

Inventarizácia porastov slnečnice ročnej na jar po vzídení bola vykonaná pracovníkmi NPPC – VÚRV Piešťany na 67 porastoch nachádzajúcich sa v jednotlivých krajoch SR.

Počet rastlín na plošnú jednotku je rozhodujúci úrodotvorný prvok, ktorý nemožno okrem výsevku a kvalitnej sejby, následnými agrotechnickými opatreniami výrazne ovplyvniť. V hodnotených porastoch sme zaznamenali  v priemere 55 000 rastlín na 1 hektár, s rozpätím od 50 000 do 65 000 rastlín na hektár. Podľa hodnoty FAO a typu hybridu, je pre stredne neskoré a stredne skoré hybridy odporúčaná hustota 65 – 70 000 vzídených rastlín na ha. Do tejto optimálnej kategórie spadala časť porastov. Riedke porasty sa javili ako problematické z pohľadu dosiahnutia optimálnych úrod. Takéto plochy sa vyskytovali vo všetkých hodnotených krajoch.

Kompletnosť porastov

Niektoré porasty sa vyznačovali horšou kompletnosťou spôsobenou predovšetkým problematickou prípravou pôdy na jar, poveternostnými pomermi pred aj po sejbe a v čase vzchádzania. Kompletnosť porastov v priemere za SR predstavovala hodnotu 78 percent a pohybovala sa v jednotlivých krajoch v rozpätí od 60 do 95 percent. Najnižšou kompletnosťou sa vyznačovali podľa očakávania porasty neskôr siate.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2023 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down