20.01.2012 | 09:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odhalili predaj zakázaných vajec

Kontrolóri našli v obchodných reťazcoch vajcia z neobohatených klietok.

Pracovníci Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) podľa slov šéfa Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Zsolta Simona vykonali v slovenskej obchodnej sieti kontrolu zameranú na predaj vajec od nosníc chovaných v tzv. neobohatených klietkach, ktorých predaj je v zmysle európskej legislatívy od roku 2012 zakázaný.
„V stredu, 18. januára, pracovníci ŠVPS SR vykonali kontrolu v prevádzke Tesco Stores SR, a. s., na Zlatých pieskoch, kde našli 4 410 vajíčok s poľským označením, ktoré sa nenachádza na zozname povolených prevádzok," uviedol podľa TASR Zs. Simon.
Inšpektori podľa neho následne nastúpili do firmy, ktorá tieto vajíčka na Slovensku (v Seredi) balila. „Je to firma Larim SK, s. r. o., kde kontrolóri našli 216-tisíc vajíčok z dovozu, od ďalšej prevádzkarne z Poľskej republiky, taktiež z nepovolenej farmy, ktorá nemá oprávnenie predávať vajcia na priamy predaj," priblížil minister.
„Naši inšpektori v tejto baliarni zároveň zistili, že 21 600 vajec bolo distribuovaných aj do siete Metro," informoval ďalej minister pôdohospodárstva.
Pre obchodnú sieť Tesco, Metro, ako aj pre samotnú baliareň v Seredi podľa neho platí zákaz uvádzania týchto vajíčok do predaja. Sú povinní stiahnuť ich z trhu a vrátiť do Poľska.
Inšpektori veterinárnej a potravinovej správy vykonávajú kontroly aj v ostatných obchodných sieťach. „Problémom týchto vajíčok je, že nemajú čo robiť na trhu, teda ani na slovenskom trhu. Navyše, dovoz od nepovoleného výrobcu nebol nahlásený ŠVPS SR v zmysle zákona o potravinách tak, ako je to potrebné," podčiarkol Zs. Simon.
Minister pripomenul, že všetci slovenskí chovatelia produkujúci hydinu a vajcia boli nútení vykonať nemalé investície preto, aby mohli od januára tohto roku predávať vajíčka v čerstvom stave v zmysle európskej a slovenskej legislatívy.
„Dodávateľ Larim SK sa nám písomne zaviazal, že od 1. januára 2012 nám bude dodávať vajcia, ktoré budú v súlade s požiadavkou smernice EÚ," uviedla pre TASR v reakcii na Simonove vyjadrenia manažérka vonkajších vzťahov Tesco Stores SR, a. s., Oľga Hrnčiarová.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down