07.01.2020 | 03:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odmena patrí iba svedomitým farmárom

Únia hydinárov Slovenska (ÚHS) pokračuje v tradícii organizovania odborného seminára, určeného všetkým, ktorí pracujú v hydinárskom odvetví, alebo s ním nejakým spôsobom spolupracujú.

Aj nedávny v poradí už 29. ročník tohto podujatia priniesol vyše 200 prítomným účastníkom množstvo cenných informácii, rád, výstupov z vedeckých a výskumných bádaní či novinky z oblasti chovu, ustajnenia, kŕmenia a napájania hydiny, veterinárnej starostlivosti; a prípadne aj výsledky vplyvu rôznych vonkajších faktorov na úžitkovosť brojlerov a nosníc.

Ako zaznelo vo vystúpeniach odborníkov zo Slovenska i zo zahraničia, hydina ako hospodárske zviera si vyžaduje špecifickú starostlivosť a vysokú chovateľskú disciplínu. Je citlivá na rôzne vplyvy tak z bezprostredného okolia ako aj z vonkajšieho prostredia, ktoré môžu ovplyvniť jej úžitkovosť a zdravotnú kondíciu.

„Podobné stretnutia ľudí z praxe, či už manažérov firiem, zootechnikov a chovateľov s vedeckými pracovníkmi, výskumníkmi, veterinárnymi lekármi a s ďalšími odborníkmi považujeme dôležité. Veď nám všetkým záleží na tom, aby slovenskí hydinári aj naďalej ponúkali spotrebiteľom len kvalitné a zdravotne bezchybné výrobky. Minimálne v uplynulom desaťročí sme v tomto smere nezaznamenali žiadnu aféru - na rozdiel od hydiny a vajec z dovozu”, povedal Daniel Molnár, riaditeľ ÚHS.

Viacero okruhov problémov

Odborníci sa vo svojich vystúpeniach venovali viacerým okruhom problémov, ktoré súvisia s chovom hydiny. Viacerí upozornili na to, že veľmi dôležitý je samotný výber vhodného systému pre chov kurčiat, či už sú to klietky, podstielka alebo voliéry. Tomu treba prispôsobiť prísun krmiva a vody, osvetlenie, klimatizáciu a ventiláciu priestorov. Pritom treba rozlišovať medzi mladou hydinou po naskladnení a staršou hydinou pred vyskladnením, pretože jej požiadavky sú - podľa dĺžky života - rozdielne.

Kristian Draganov z Bulharska hovoril o skúsenostiach pri nahradzovaní sóje krmivom zo slnečnicového šrotu. Zdôraznil, že hľadanie nových zdrojov proteínov vo výžive ľudí a zvierat je celosvetovým problémom, ktorý musia jednotlivé vlády riešiť.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down