11.06.2018 | 06:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odmieta delenie farmárov na veľkých a malých

Predseda vlády SR Peter Pellegrini v utorok slávnostne otvoril 7. ročník Celoslovenských dní poľa, ktoré sa v utorok a v stredu konali v Dvoroch nad Žitavou. Na podujatí sa zúčastnil aj podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič a ďalší hostia.

DVORY NAD ŽITAVOU. Hostí privítal Stanislav Becík, predseda ZAD Dvory nad Žitavou, teda kormidelník podniku, na poliach ktorého sa toto podujatie už tradične koná.

Vo svojom vystúpení okrem iného uviedol, že tak ako sila rodiny spočíva v sile jej špajzy, tak to isté platí aj o národe. Aj sila a budúcnosť národa je podľa vyjadrenia S. Becíka v tom, akú silnú má „špajzu“, teda aké silné má poľnohospodárstvo a potravinárstvo. Poľnohospodári a potravinári na Slovensku podľa jeho slov svoje úlohy plnia, ale pridať sa k nim musia aj národohospodári a politici.

V ďalšej časti vystúpenia uviedol, že ak roľníci dostávajú dotácie, nie je to samoúčelné, a tieto prostriedky v konečnom dôsledku slúžia - alebo by mali slúžiť - celej spoločnosti.

„Bez priemyselného výrobku sa človek zaobíde dlho, niekedy aj veľmi dlho, ale bez potravín to nedokáže ani len niekoľko dní,“ týmito slovami S. Becík podčiarkol význam chlebového odvetvia pre štát a spoločnosť.

Na jeho slová potom voľne nadviazal predseda vlády SR P. Pellegrini, ktorý povedal, že je rád, že diskusie v poľnohospodárstve sa v ostatných dňoch dostali z politickej do vecnej a do odbornej roviny.

„Odmietam delenie poľnohospodárov a či farmárov na veľkých a malých, na mladých a starých,“ konštatoval P. Pellegrini. Dodal, že Slovensko potrebuje všetky tieto kategórie.

„Zároveň sa musíme baviť o tom, ako podpory pre našich poľnohospodárov dorovnať na takú úroveň, aký je obvyklá trebárs vo Francúzsku alebo v Nemecku. Neuspokojíme sa stým, aby naši poľnohospodári dostávali len 89 či 90 percent z úrovne dotácií, ktoré poberajú ich kolegovia v krajinách tzv. starej Európskej únie,“ uviedol predseda vlády SR.

(Viac sa dočítate v týždenníku Roľnícke noviny)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down