30.11.2011 | 12:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odmietajú spotrebnú daň z vína

Vinohradníci a vinári na Slovensku zásadne odmietajú prijatie návrhu zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, lebo hlavným dôvodom na prijatie tohto zákona je príprava na zvýšenie sadzby spotrebnej dane z tichého vína.

„Ak má ostať zachovaná nulová sadzba na zdanenie tichého vína, je tento zákon úplne zbytočný," uvádza sa v ich spoločnom vyhlásení.
Zväz výrobcov hrozna a vína na Slovensku, Zväz vinohradníkov Slovenska, Združenie Malokarpatská vínna cesta (MVC), Združenie pezinských vinohradníkov a vinárov návrh zákona jednoznačne odmietajú. Ako tieto reprezentatívne organizácie a spoločnosti uvádzajú v spoločnom vyhlásení, "každá krajina, ktorá pestuje vinič a vyrába víno, má nulovú sadzbu spotrebnej dane z tichého vína. Dokonca ani krajiny v kríze, ako Maďarsko, Grécko, Španielsko a Taliansko, neuvažujú o nenulovej spotrebnej dani z tichého vína".
Podľa argumentov stavovských združení zvýšenie spotrebnej dane zvýši cenu vína, ktorá bude o 40 percent vyššia ako stojí víno v okolitých krajinách, čo podporí dovoz na úkor domácej výroby.
Zvýšenie spotrebnej dane znevýhodní slovenských výrobcov vína, pretože budú musieť investovať do zakladanie daňových skladov a zábezpek, čím sa zníži ich konkurencieschopnosť. Ako dôsledok budú prepúšťať a zvýši sa nezamestnanosť v regiónoch a urýchli sa proces zániku slovenských viníc. Tie z 35-tisíc hektárov v roku 1979 klesli na 11-tisíc hektárov v roku 2010.
„Zvýšenie spotrebnej dane z tichého vína povedie tiež k rastu čierneho trhu a nižšiemu výberu DPH. Výber spotrebnej dane je pre štát fiškálne negatívny, prínos vo výške 20 miliónov eur je ilúziou. Zvýšením spotrebnej dane sa slovenskí občania budú skladať na zbytočné rozhadzovanie peňazí štátnymi úradníkmi, lebo výnos dane bude pohltený nákladmi na jej správu a kontrolu,“ tvrdia vo vyhlásení združenia slovenských vinohradníkov a vinárov. Prijatie tohto návrhu zákona preto považujú za nezmyselné.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down