06.03.2013 | 07:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odpoveď MPRV SR na tvrdenia Z. Simona: „Zlodej kričí, chyťte zlodeja“

MPRV SR si už zvyklo na klamstvá exministra Zsolta Simona. Je neuveriteľné, že pán Simon obviňuje súčasné vedenie rezortu pôdohospodárstva z netransparentnosti predaja dreva a klientelizmu voči SCP Ružomberok.

Presný opak je pravdou. Exminister prostredníctvom vtedajšieho generálneho riaditeľa Lesov SR Igora Viszlaia vyzýval už vo februári 2012, tesne pred voľbami do NR SR, o urýchlené uzatvorenie zmluvy o dodávkach drevaz podniku Lesy SR pre Mondi SCP Ružomberok (List GR Viszlaia v prílohe). Je až neuveriteľné, že Z. Simon obviňuje súčasné vedenie Lesov SR a MPRV SR zo zlej cenovej politiky. Pritom práve za ministrovania Z. Simona a pána Viszlaia bola do zmluvy o dodávkach dreva vsunutá formulácia, ktorá zablokovala ďalšie možnosti navýšenia cien. Keďže podľa dodatku 18 Zmluvy č.1/2009 v časti 1.3.2  v prípade, že sa zmluvné strany nedohodnú, ostávajú v platnosti ceny z predchádzajúceho obdobia. Je teda neuveriteľné, aké klamstvá dokáže vyprodukovať Zsolt Simon, keďže práve touto vetou prišli Lesy SR minimálne o 2 milióny eur ročne, a tým aj všetci občania SR. Plne platí slovenské porekadlo: zlodej kričí, chyťte zlodeja.

Klamstvom je aj tvrdenie Z. Simona, že Mondi SCP nakupuje drevo ako sponzor strany Smer-SD. Cena pre SCP 36,50 eura/kubík vychádza z nasledovných podmienok: Mondi SCP Ružomberok berie listnatú vlákninu z celého územia SR na vlastné náklady a je ochotné odoberať guľatinu s priemerom do 60 cm. Celkovo má zazmluvnených 680 000 kubíkov na rok. Mondi SCP berie všetky 3 kategórie dreva. Do 1. skupiny (najkvalitnejšej a najbonitnejšej) patrí buk, jaseň, breza, hrab. Do 2. skupiny patrí napr. dub, cér, agát a do 3. Skupiny všetky ostatné mäkké listnáče. Mondi SCP dostáva len 60% najkvalitnejšej 1. skupiny, za ktorú pripláca ešte 1 euro navyše za kubík. Bukóza Vranov odoberá 240 000 kubíkov, pritom je ochotná brať guľatinu len do priemeru 50 cm, a pritom berie až 90% guľatiny len 1. skupiny, čiže najbonitnejšej, ale dodávky chce realizovať len z okolitých lesných závodov. Dôvod je, že oba závody si platia dopravné náklady sami. To znamená, že Mondi SCP má na kubík vyššie prepravné náklady ako Vranov, vzhľadom na to, že drevo skupuje z celého územia SR. Drevo pre zahraničného rakúskeho partnera Lenzing (v množstve 30 000 kubíkov za cenu 40 euro za meter kubický) zodpovedá cenovej relácii na rakúskom trhu. Predaj súkromných osobám za 40 eur za kubík je realizované z toho dôvodu, že ide o obchodné firmy bez vlastných spracovateľských kapacít.

(MPRV SR)

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down