30.11.2016 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrody ozimných obilnín zo slovenského šľachtenia

Pšenica letná - Triticum aestivum L., forma ozimná, reprezentuje v našej pestovateľskej praxi prioritné zastúpenie v rámci hustosiatych obilnín. Na Slovensku a v celom svete patrí k najvýznamnejším zdrojom ľudskej výživy. Pšenicu šľachtíme už vyše 100 rokov, počas ktorých sa menili šľachtiteľské ciele, smery a metódy. Postupne sa šľachtenie sústredilo na intenzívne typy pšenice, pri ktorých sa zvyšuje produkčná schopnosť, stabilita úrod a kvalita.

Požiadavky trhu

Požiadavky na nové odrody vo vyššej miere začína určovať trh a šľachtitelia sa musia týmto požiadavkám prispôsobiť. Požiadavky spotrebiteľov predstavujú požadovanú a stabilnú kvalitu výrobkov, prijateľnú cenu a výrobky s určitou nadhodnotou, ktorá nesie so sebou pozitívny vplyv na zdravie, zaujímavú chuť i priaznivú celkovú senzoriku výrobku. Zaujímavé sú odrody pšenice s pečivárenskou akosťou, ktoré majú veľmi nízky obsah bielkovín, mokrého lepku, nízku väznosť vody a spĺňajú požiadavky na kvalitu lepku.

Takou odrodou je aj odroda PS Amylka vyšľachtená na NPPC, VURV, VŠS Vígľaš-Pstruša. Odroda nemá chlebopekársku kvalitu. Má nižší obsah dusíkatých látok, nízku väznosť vody múkou a vysoký obsah amylózy. Zrno tejto odrody je svojimi vlastnosťami vhodné pre výrobu pečivárenských výrobkov z nekysnutého cesta (napr. oblátky, krekry a sušienky). Odroda je stredne neskorá, stredného vzrastu, nepoliehavá. Klas má bezosinatý. Počas skúšania odrody v štátnych odrodových skúškach (ŠOS) dosahovala vo všetkých výrobných oblastiach veľmi vysoké a stabilné úrody. Odroda dosiahla počas skúšania v ŠOS priemernú úrodu 119,2 percenta na úrodu kontrolných odrôd. Má dobrú odolnosť voči celému komplexu listových a klasových chorôb. Registrovaná bola v roku 2016.

PS Lubica

Ďalšou odrodou s pridanou hodnotou je odroda PS Lubica. Je to prvý slovenský kríženec pšenice letnej f. ozimnej a špaldovej pšenice. Odroda si po nutričnej stránke zachováva kvalitu špaldovej pšenice a zároveň dosahuje vysoké úrody zrna (90 percent na kontrolu), ktoré netreba odplevovať. HTZ má 50 gramov. PS Lubica má veľmi vysoký obsah dusíkatých látok a lepku. Číslo poklesu má vysoké a stabilné. Väznosť vody múkou má vysokú. Odroda je vysokého vzrastu má slabšiu odolnosť k poliehaniu, preto vyžaduje ošetrenie morforegulátorom. Registrovaná bola v roku 2014.

PS PUQA

Pracovisko VŠS Vígľaš-Pstruša sa tiež vo svojom šľachtiteľskom programe orientuje na tvorbu odrôd s potravinárskou kvalitou zrna.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down