25.05.2020 | 09:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrody pšenice, ktoré zaujmú úrodou aj kvalitou

potenciálom, s rôznou skorosťou a vhodnými agronomickými vlastnosťami, ako napríklad odolnosť proti chorobám a abiotickým faktorom prostredia, t. j. suchu, chladu, vysokým teplotám, atď.“

Uviedol Ing. Michal Knauer z RAGT Czech, s. r. o., Branišovice počas odborného semináru spoločnosti VP AGRO v Nitre. Zo šľachtenia spoločnosti vyzdvihol výnimočnú odrodu jačmeňa jarného RGT Planet, ktorá v minulom roku zaznamenala raketový štart na trhu, napr. vo Francúzsku dosiahla 55 percentný trhový podiel. Z ozimnej pšenice sa presadila najmä odroda RGT Reform, ktorá je jednotkou v Českej republike.

Na Slovensku sa  spoločnosť RAGT s 12 percentným trhovým podielom umiestnila na druhom mieste, pričom najpestovanejšími odrodami pšenice boli RGT Rebell, Viriato a RGT Matchball.

Ťažisko ponuky

RGT Reform (A) je okrem Českej republiky dominantnou odrodou aj na nemeckom trhu. Podľa M. Knauera poskytuje výborné úrody v kombinácii s veľmi dobrým zdravotným stavom, mrazuvzdornosťou a odolnosťou proti poliehaniu. Prednosti odrody potvrdili aj výsledky z pokusov v Nemecku, kde dosiahnuté číslo poklesu bolo hodnotené absolútnou známkou 9. Siať sa môže po ľubovoľnej predplodine vrátane kukurice na zrno vzhľadom na odolnosť proti fuzariózam.

Top novinka

Ponuku úrodných pšeníc potravinárskej kvality A obohatil RGT Depot. V prípade tejto novej perspektívnej odrody M. Knauer  poukázal na veľmi vysokú produktivitu klasu s nadpriemerne vysokou HTZ a dosahovanie výborných úrod v rôznorodých podmienkach prostredia vrátane suchých.  Disponuje veľmi dobrou odolnosťou proti hrdziam, múčnatke a listovým škvrnitostiam a dobrou zimuvzdornosťou na úrovni odrody RGT Reform. Taktiež dosahuje vysoké číslo poklesu, ktoré je zvlášť v Nemecku považované za veľmi dôležitý parameter kvality.  Odroda je vhodná aj pre neskoré výsevy. Vďaka tomu, že menej odnožuje, dokáže s vodou efektívnejšie hospodáriť.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down