19.12.2016 | 09:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrody pšenice ozimnej s komplexnými vlastnosťami

„Pre pestovateľov pšenice ozimnej vyberáme také odrody, ktoré sa vyznačujú plasticitou, stabilitou, vynikajúcim zdravotným stavom, pri poskytovaní vysokej úrody v požadovanej kvalite. V posledných dvoch rokoch sme náš sortiment doplnili o viaceré odrody, ktoré tieto nároky spĺňajú – sú to predovšetkým Bernstein (E), Emilio (E), Julie (E) a IS Laudis (E).“

Predstavila dôležité odrody pšenice ozimnej z ponuky RWA SLOVAKIA jej produktová manažérka Ing. Jana Garaiová.

Nosná odroda Bernstein sa vyznačuje stabilitou v úrodách, prispôsobivosťou k podmienkam prostredia, mrazuvzdornosťou a výborným zdravotným stavom, najmä čo sa týka odolnosti proti hrdziam a fuzariózam, ktorú preukazuje ako v pokusoch tak na bežných pestovateľských plochách. Úrodu tvorí vysokým počtom zŕn v dlhom klase a vysokou HTZ, pritom si zachováva nadpriemerný obsah bielkovín. Podľa J. Garaiovej je vysoký obsah bielkovín veľmi dôležitý, ale čo je dôležité s ohľadom na možnosť exportu, je vynikajúci alveograf - W (hodnota spracovateľnosti cesta) a P/L, t. j. pevnosť a pružnosť lepku. J. Garaiová odporúča Bernstein aj pre neskoršie termíny sejby a vďaka dobrému odnožovaniu možno použiť nižšie výsevky.

Vysokou úrodou, prispôsobivosťou a plasticitou sa vyznačuje osinatá pšenica Emilio - skorá odroda s razantným štartom do vegetácie na jar, ktorá je špeciálne vhodná do horších pestovateľských podmienok. Disponuje veľmi dobrým zdravotným stavom a špičkovou mrazuvzdornosťou na úrovni odrody Element. Je vhodná na neskoršie sejby a taktiež do ekologických systémov hospodárenia. Dobrá objemová hmotnosť a vysoká výmelnosť múky sú jej ďalšie pozitíva.

Podľa J. Garaiovej odroda Julie zo šľachtenia Selgen má tri výborné vlastnosti: skorosť, vysoká úroda a elitná potravinárska kvalita, ktoré sa naplno prejavili najmä v podmienkach minulého roka, ktorý viac prial skorým odrodám. V tomto roku dopadla kvalitou celkovo dobre, úrody poskytla aj cez 9,0 ton na hektár.  IS Laudis je jedna z najkvalitnejších solarských odrôd, ktorá sa vyznačuje veľmi dobrým odnožovaním.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down