31.08.2020 | 12:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrody repky a cukrovej repy s viacerými prvenstvami

V centre expozície spoločnosti KWS na 9. ročníku Celoslovenských dní poľa bola kompletná ponuka odrôd repky zostavená z etablovaných a nových materiálov pre sezónu 2020. Taktiež predstavili systém CONVISO® SMART, ktorého podstatnou súčasťou je herbicídne tolerantná cukrová repa.

„V rámci expozície predstavujeme päť hybridov repky a v predpremiére absolútnu novinku, ktorá bude uvedená na trh už na budúci rok," uviedol Ing. Matúš Javor, produktový manažér spoločnosti KWS počas prehliadky odrôd repky v Dvoroch nad Žitavou.

Stálica ponuky

Prehliadku otvorila stálica ponuky Hybrirock – najstarší hybrid repky v portfóliu, ktorý je na trhu od roku 2011, zároveň ide o najpredávanejšiu repku spoločnosti KWS do roku 2018, kedy ju nevystriedal ďalší pestovateľsky úspešný hybrid Umberto KWS. Uvedené platí nielen pre Slovensko ale aj pre európsky trh. Hybrirock sa presadil hlavne v suchých a teplých oblastiach, avšak stabilne dobré úrody poskytuje v rôznorodých pestovateľských podmienkach.

Z novšieho šľachtenia pochádza Cristiano KWS. Vyniká v rýchlom vývoji na jeseň, rovnako aj po prezimovaní na jar. Za výborným zdravotným stavom je geneticky podmienená odolnosť(Rlm 7) proti Phoma spp. Taktiež disponuje zvýšenou odolnosťou proti pukaniu šešúľ. Prednosťou je veľmi dobrá zimuvzdornosť, vďaka ktorej je odporúčaný aj do podhorských oblastí Slovenska. V porovnaní s ostatnými hybridmi v sortimente neskôr kvitne, avšak veľmi rýchlo dozrieva.

Víťazstvom v pokusoch SPZO v roku 2015 sa môže popýšiť Gordon KWS. Prednosťou je výborný zdravotný stav, má zabudovaný gén Rlm 7, taktiež má vyššiu odolnosť  proti pukaniu šešúľ. Z pomedzi hybridov v ponuke má najvyšší obsah oleja. Stabilné a vyrovnané výsledky poskytuje nielen v pokusoch, ale aj na bežných plochách. V tejto súvislosti M. Javor poukázal na skutočnosť, že hybridy spoločnosti KWS v posledných rokoch až štyrikrát vyhrali nezávislé pokusy SPZO, čo svedčí o vysokej kvalite šľachtenia a testovania v rôznorodých podmienkach naprieč Európou.

Ťažisko ponuky 

Aktuálne najpredávanejším hybridom z ponuky je  Umberto KWS, v prípade ktorého M. Javor upozornil, že ide o jednu z najvýkonnejších repiek predávaných na Slovensku. Svoju úrodnosť potvrdil víťazstvom v pokusoch SPZO v sortimente A v dvoch rokoch po sebe (2018 a 2019), čo sa doteraz nepodarilo žiadnej repke. Je výsledkom najnovšieho šľachtenia spoločnosti KWS, má zabudované gény Rlm7 a Rlm3, vďaka ktorým sa vyznačuje veľmi dobrým zdravotným stavom, respektíve najvyššou odolnosťou proti Phoma spp. z pomedzi repiek v ponuke.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down