29.12.2023 | 11:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Odrody slnečnice pre každú technológiu

V ponuke spoločnosti RAPOOL Slovakia s.r.o. sú odrody slnečnice do všetkých technológii pestovania. Ako uviedol Ing. Roman Spišák, produktový manažér spoločnosti RAPOOL Slovakia s.r.o., slnečnicu sa oplatí pestovať, patrí k najlacnejším plodinám pri spočítaní všetkých nákladov na jej pestovanie.

Pre konvenčnú technológiu pestovania je určený stredne skorý hybrid Australia so stredným až nižším vzrastom. Na ÚKSÚP-e v roku 2021 dosiahol nadpriemerne vysokú úrodu 5,17 tony na hektár. Pestovateľsky známy, stredne skorý hybrid Pretoria CLP je zo segmentu Clearfield Plus. Je stredne vysoký, má veľmi dobrú odolnosť voči poliehaniu a lámaniu stoniek. V roku 2023 v poloprevádzkovom pokuse v AGRONATUR Jasová dosiahol 4,45 tony na hektár a obsadil tak druhé miesto. 

Do technológie Clearfield Plus je určený nový vysoko-olejnatý hybrid Holib CLP HO, jeden z najnižších v ponuke spoločnosti RAPOOL Slovakia s.r.o.. V roku 2023 v pokuse ÚKSÚP-u v Želiezovciach dosiahol 3,92 tony z hektára, čo je vzhľadom na priebeh počasia s vysokými zrážkovými úhrnmi, ktoré striedalo sucho, veľmi dobrý výsledok. Nový hybrid Sophia CL HO v pokuse SPZO SK (2023) dosiahol priemernú úrodu 4,15 tony na hektár zo štyroch lokalít, čo je viac než dobrý výsledok. V rámci pokusov SPZO SK na lokalite Klasov bol porovnávaný s konkurenčnými vysoko-olejnatými hybridmi, pričom so 4,84 tony na hektár sa dostal nad priemer úrod v pokuse. V ponuke nahradí končiaci hybrid Duet HO CL. 

Z osvedčených a v praxi etablovaných hybridov je prvým z dvojice odolných na účinnú látku imazomax Surimi CL. Výborný zdravotný stav napomáha hybridu k stabilným, nadpriemerne vysokým úrodám o čom presvedčil aj v tomto roku v poloprevádzkovom pokuse Triticum Vráble s úrodou 4,93 tony z hektára. Ešte viac sa v uvedenom pokuse darilo hybridu Driver CL, ktorý v konkurencii 41 hybridov vyhral s úrodou 5,53 tony na hektár.  

Ďalšia novinka pre rok 2024 – Alexa SU, je určená pre technológiu Express. Ako uviedol R. Spišák, v okolitých krajinách je už v predaji. Veľkou výhodou hybridu je podľa produktového manažéra nízky vzrast do 160 centimetrov, veľmi dobrý zdravotný stav - je odolný proti bielej hnilobe, plesni slnečnice, fómovej hnilobe a verticíliu. V Želiezovciach v roku 2021 dosiahol 5,17 tony na hektár, čím sa zaradil medzi najúrodnejšie hybridy slnečnice v pokuse. 

Na záver R. Spišák predstavil repelentné moridlo Korit 420 FS na báze účinnej látky ziram (420 gramov). Je určený na odpudzovanie vtákov ako sú bažanty, holuby a vrany, hneď po zasiatí osiva kukurice a teda ochrany po sejbe, v čase klíčenia a vzchádzania, hlavne v období sucha. „Korit 420 FS  je vo veľkom využívaný v západnej časti Európy, kde s ním majú dlhodobo veľmi dobré skúsenosti,“ dodal R. Spišák.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down