Odrody slnečnice pre sezónu 2024

Začiatkom decembra 2023 sa v Mojmírovciach uskutočnil tradičný odborný seminár spoločnosti Limagrain Slovakia, s. r. o., zameraný hlavne na predstavenie portfólia odrôd sladovníckeho jačmeňa pre sezónu 2024, ako aj odrôd jarín - kukurice, slnečnice, hrachu, tritikale a ľanu v kontexte dosiahnutých výsledkov v pokusoch a v praxi.

Ponuku odrôd slnečnice pre rok 2024 tvoria viaceré zaujímavé materiály. Z nich Ing. Adam Vermes, zástupca spoločnosti Limagrain, upozornil na tie, ktoré disponujú rezistenciou proti plesni slnečnicovej, ktorá po zákaze účinných moridiel môže významne napádať porasty slnečnice. Takým je skorý úrodný hybrid LG 50.479 SX pre technológiu Express s rezistenciou proti plesni slnečnicovej. Dobre zvláda sucho a dozrieva včas bez potreby desikácie. Je plastický, veľmi dobre reaguje na intenzifikačné faktory. Svoje prednosti potvrdil v pokusoch SPZO ČR 2020, v ktorých sa umiestnil na druhom mieste s úrodou 3,73 tony na hektár. Podobne sa mu darilo aj v rokoch 2021 a 2022. Presadil sa aj v praxi, napr. v PD Kolárovo dosiahol na výmere 300 hektárov 3,96 tony z hektára. 

Ponuku obohatil skorý perspektívnyhybrid LG 50.550 CLP s rezistenciou proti plesni slnečnicovej a celkovo veľmi dobrým zdravotným stavom, čo potvrdil na zrážky bohatom roku 2023. Vyniká skorosťou, včasným dozrievaním, poskytovaním vyrovnaných úrod a to aj na ľahkých pôdach a suchších stanovištiach. V  roku 2022 sa ako nováčik prebojoval na druhé miesto medzi hybridmi skúšanými Zväzom pestovateľov a spracovateľov olejnín na Slovensku, pričom priemer pokusu prekonal o 9 percent. Veľmi dobré výsledky dosiahol v uplynulej sezóne v praxi, konkrétne v PD Mojmírovce dosiahol štyri tony z hektára, AGROMARKT Nýrovce 4,4 tony na hektár. 

Do dobrých podmienok s dostatkom vlahy je určený LG 58.630 CL, ktorý je podľa A. Vermesa najkvalitnejším hybridom slnečnice v ponuke. V lokalite Nové Zámky dosiahol 4,12 tony na hektár. Ponuku slnečníc dopĺňa LG 50.478 - úrodný skorý hybrid pre konvenčnú technológiu pestovania a pestovateľsky preverený LG 54.92 HOCL. 

Hrach s novinkami, ľan olejný, tritikale

Ponuku hrachu doplnili dve novinky: LG Korvet - odroda žlto-semenného hrachu a Matilda – odroda zelenosemenného hrachu.

Viac sa dočítate v Roľníckych novinách.

Pridaj komentár

Pridaj komentár

denník / newsletter

Odoslaním súhlasíte so spracovaním osobných údajov za účelom zasielania obchodných oznámení.
Copyright © 2024 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down